| mihaicat230 a întrebat:

Ajutor, de cateva saptamani imi este foarte rau senzatie de voma. dupa ce mananc, sau cand vreau sa ma culc! Imi este atat de rau de imi vine sa plâng! Imi este urat sa spun mamei mele...sau oricui...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ce inseamna "Imi este urat sa ii zic mamei mele"?
Iti este rusine sa ii zici mamei ce te doare? de unde atata rusine? rusine sa iti fie cand faci un lucru nedemn, dar cand este vorba de sanatatea ta, nu ezita si pune-o in tema pana nu se agraveaza situatia...
Daca nu ai curaj sa ii zici in fata, scrie unmesaj/un biletel.
O zi buna sa aihappy

| AdelinaC a răspuns:

Poate fi o problema biliara(dischinezie, pietre) sau stomacala(gastrita, ulcer). Fa-ti o ecografie abdominala(cu trimitere de la medicul de familie ca sa fie gratis) si apoi mergi la un medic gastroenterolog care sa iti dea un tratament care sa elimine cauza problemelor tale. Ca sa elimini simptomele, poti lua Colebil sau Metoclopropamid, dar elimina numai simptomele, cauza se poate agrava daca o lasi asa. E important sa te duci la medic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si mama ta nu a observat starea ta?
Poate fi orice, nu ma pot pronunta!
Discuta cu mama fara nicio ezitare daca vezi ca nu intreba.
Mergeti la medicul de familie si cereti un set de analize /ecografii sau tot ce considera medicul ca necesar!