| Ketto a întrebat:

Am 22 ani. Luna aceasta am avut menstruatia pe 17 oct, ceea ce inseamna ca luna viitoare va fi tot cam in aceeasi perioada. Problema este ca am planificat de ceva timp cu iubitul meu o excursie (ce nu mai poate fi amanata) si se nimereste fix in perioada in care ar trebui sa-mi apara menstruatia, ceea ce ma deranjeaza foarte tare.
Daca voi incepe sa iau anticonceptionale cam cu 2 saptamani inainte sa-mi apara menstruatia, isi vor face efectul? Stiu ca in mod normal ar trebui luate din prima zi, dar in cazul in care se iau in alta zi a lunii, in prima saptamana trebuie folosita protectie (nici nu va fi cazul, iubitul meu va fi plecat din oras in acea perioada). Este vreo problema daca le incep atunci? Daca le-as incepe atunci, mi-ar aparea menstruatia tocmai dupa ce termin folia? Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Am mai luat anticonceptionale de cateva ori pana acum (tot asa, cand am mai plecat in excursii cu iubitul, dar atunci totul a fost ok, nu am intampinat probleme, nu s-au nimerit excursiile fix in aceeasi perioada cu menstruatia). Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi daca aveti cunostinte in legatura cu acest subiect! Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e obligatoriu sa faceti sex in respectiva excursie. Asta e asa sa nimerit gasiti voi altceva de facut decat sa iti dai orgasnimul peste cam luand anticonceptionale ca pe bomboane

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pastilutele, fie ele si anticonceptionale, se iau dupa o prescriptie medicala, asa ca, ar fi bine sa respecti sfatul medicului, ori daca nu ai cerut sfatul medicului, ar fi bine sa o faci.
Eventual ceva prezervative, asa cum a zis si user Danysan, nu strica sa ai in bagajelul tau.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu ai IMPRESIA că anticoncepţionalele sunt bombonele Tic-Tac?

Din păcate, eşti IRESPONSABILĂ - no offense!

La unele AC administrarea se poate începe doar în PRIMA zi de menstruaţie!
La altele se admite începerea în zilele 2-5 ale CM ( dar NU mai târziu de ziua a 5-a )!

În caz contrar, ele NU îşi fac efectul!
Deci, te vei alege cu dereglări hormonale/menstruale GRAVE şi cu o eventuală sarcină sad

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asemenea sfaturi NU se dau oricum, fara a cunoaste in detaliu problema.
Sunt fel de fel de anticonceptionale, care se iau in perioade diferite, asa cum a spus si bursuc.
Apoi ginecologul tau nu te-a lamurit?
Eu zic sa te bazezi pe banalul prezervativ.

| Danysan a răspuns:

Eu zic sa le ei tu normal cum le-ai luat si pana acum, Daca vrei sa nu ai probleme.Si daca va vine chef sa o face-ti si sigur o sa o face-ti in excursie pentru ca e normal, nu strica sa ai cu tine niste prezervative.Asa ca masura de precautie. seara faina.

| Ketto explică:

Daca incep anticonceptionalele cu 2 saptamani inainte de data la care ar trebui sa imi apara (nefiind in prima zi a menstruatiei) - imi mai apare menstruatia atunci cand ar trebui (peste 2 sapt), sau dupa ce termin folia?

| Danysan a răspuns (pentru Ketto):

Dupa ce termini folia.