| yuri_3350 a întrebat:

Am luat microbul scabiei de la o fata prin schimb de haine.de fapt ea Avusese scabie, si eu am vazut scutirea de la medic pe care scria clar "scabie"(termenul stiintific) dar nu stia ce este. Deci nici eu nu am stiut ca am luat. A trecut mult timp crezand ca am o alergie si luam antialergice.
acum am luat tratament(benzoat de benzil plus alifie cu sulf) si tot imi ies mereu bubite. ce am fac.nu pot sta acasa tot anul.Nu exista vreo solutie mai puternica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Mergi la medic sa-ti dea ceva si impotriva alergiei. Ceva in genul Aerius, s-ar putea sa faci o alergie la parazitul scabiei. Ai grija si dezinfecteaza toata casa si mai ales lucrurile cu care vi in contact direct!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este raie. Trebuie sa te vada dermatologul si sa fierbi hainele macar o ora. Hainele care nu se pot fierbe, trebuie aruncate.

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Astept sa mi scrii detalii... varsta de cat timp, etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic! e o treaba serioasa la care trebuie sa-ti dea raspuns doar un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scabex

| yuri_3350 explică:

Nu pot sa merg la medic.cand am fost sa-mi iau de la farmacie benzonat, doamne respectiva s-a uitat dispretuitor la mine...cred ca o sa dezinfecteez la maxim totul, cel putin asa reduc sin riscul de inmultire a microbilor.