| Noone4u a întrebat:

Hei TPU am o problema, tocmai m-am ars cu fierul de calcat [ pe frunte, si da, nici eu nu stiu cum am reusit] din cate stiu o sa imi ramana o cicatrice, noroc ca va fi una mica, problema este, cum pot sa fac sa scap de aceasa cicatrice sau cum sa fac sa nu imi ramana? pentru ca deocamdata am rana.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai răbdare, va trece cu timpul.
O cremă pe bază de alantonină/vitamina A.
Sănătate!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Aia se poate trata cu un unguent prescris de medicul familist la care apartii, fiind copil mic se vindeca mai repede.

| darrio2007 a răspuns:

Tine gheata pe acel loc.Cand face coaja nu incerca sa o iei.Se va vedea si mai urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu se va pune gheata sau apa rece peste o arsura! In lipsa de un unguent special poti folosi albus de ou, dar trebuie aplicat imediat dupa incident.

Pentru grabirea vindecarii exista creme speciale dar sa nu te astepti la vreo minune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.dar sotia lui bula a ajuns la spital cu urechile arse; cum ati reusit doamna? calcam rufe si a sunat telefonul.si am dus fierul fierbinte la ureche.bine.la una.dar cealalta ureche? pai nu trebuia sa chem salvarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici cumm tratezi arsurile,
http://www.eva.ro/......10453.html
Te pup!

| dydu01 a răspuns:

Buna!
Saraca, chiar de 1 martie sad
Tine un cub cu gheata 5 minute, dai cu spirt, cu crema de galbenele, cat mai repede. Tot o sa se vada dar nu o sa fie asa de rauwinking
Si stai linistita ca o sa-ti treaca.
Sper ca te-am ajutat happy!