Întrebare recomandată | Ayskle a întrebat:

Am racit foarte rau si am fost la medic pentru a-mi schimba medicamentele. Am fost trecut pe gentamicina cu ampicilina (injectabil). Probleme este ca atunci cand m-a ascultat la plamani a spus ca mi se aude un murmur la plamani. Este grav, necesita vreun tip de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este ceva grav şi NU este necesară nici o operaţie!

Cel mai probabil, acel "murmur" se datorează unei pneumonii/"aprindere de plămâni" - care este în stadiu incipient, de aceea ţi s-a schimbat tratamentul cu gentamicină + ampicilină injectabil.
Într-o săptămână eşti vindecat/ă.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Ayskle explică (pentru bursuc001):

Gracias! Deci o sa tracade la sine?

| bursuc001 a răspuns (pentru Ayskle):

Cu plăcere!

DA, în urma tratamentului injectabil se va vindeca.

Totuşi, este IMPORTANT ca la terminarea tratamentului să MERGI iar la medic pentru un consult final şi pentru ca să fi sigur/ă că te-ai vindecat COMPLET!

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
| SskorpyonN a răspuns:

De obicei nu se prea fac operatii la plamani daca era grav iti spunea el