| anonim_4396 a întrebat:

Au inceput sa mi se faramite oasele este oare din lipsa de calciu?(12 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu te cred. Oricum ia Calciu si vitamina D (2000 unitati pe zi).

| fabiola a răspuns:

Nu ai cum sa constati asta dar o calcemie este bine sa o faci iar medicul iti va recomanda tot ce trebuie la varsta ta!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foloseste Ca+D3, multe lactate si alte alimente care contin Ca. Dar cel mai bine e sa te vada un medic, sa faci niste analize...

| Cleona a răspuns:

Bea mult lapte, mananca branza, iaurt, renunta la suc(Coca-Cola in caz ca bei), vorbeste cu un parinte, un medic de familie...

| cristianpopa a răspuns:

Manaca multe seminte (dovleac, susan, mac, floarea soarelui, in, etc.) si multe oleaginoase (alune, nuci, migdale, caju, fistic) si stai la soare 20 min/zi. Probabil ca ti-au spus doctorii sa consumi lactate ca au calciu; atat ca nu se asimileaza. Personal, nu mai beau lapte de ani si sunt foarte bine. Asa spun si analizele. Spor si sanatate!

| Altu a răspuns:

Eu zic ca daca'ti punea un doctor diagnosticul asta iti spunea si cauza si tratamentul.

| SeNyS a răspuns:

Cum sa ti se faramite oasele? adica cum?big grindar pentru sanatatea oaselor consuma multe lactate!:*

| yopace a răspuns:

Locu' 2 in top-ul celor mai tari intrebari.

Expicami cum ti-ai dat seama ca ti se "farama" oasele? Ti-a cazut un picior sau o mana?