| Cr7adi a întrebat:

Buna am 16 ani alaltaieri seara am comandat 2 pizza si am mancat 1 si din cealalta jumatate.Noaptea aceea nu am dormit pra bine iar dimineata mi-a fost rau si mam simtit obosit.Am vrut sa vomit dar nu am rusit numai dupa vreo 3 increcari (cred ca din cuza ca n-am buta apa si in burta era mai mult materie solida ).IN cele din urma am vomitat porumbul si ciupercile din aceea pizza. Apoi ieri nu am mai mncat mare lucru ca orice mancam imi venea sa vomit.Ma-m simtit asa de obosit incat abia stateam pe picioare.Ieri am mancat doar 2-3 paini, mai mult n-am rusit.Nopatea m-am trezit si am avut o durere de cap mare si nu am fost prea coerent in ceea ce gandeam.Asa ceva nu mi sa mai intamplat niciodata.Astazi dimineata ma simt mai bine cu o usoara durere de cap si cu o usoara oboseala dar nimic asemanator cu ieri. Spuneti-mi va rog ceva alimente care sa-mi dea energie.Sa iau magneziu sa manac putin si des FUNDA garantat unui raspuns serios

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Cred că ar fi bine să înveţi din această experienţă neplăcută. Pizza mâncată seara în acea cantitate mare este un aliment greu de digerat, iar seara organismul îşi încetineşte funcţiile, inclusiv cea digestivă.

Va trebui să ţii un pic de regim alimentar, fără alimente grase, fără sucuri dulci şi acidulate, poţi mânca orez fiert, supe slabe, grătare de pui, sau de curcan. Nu mânca alimente reci, îngheţată, orice care ar putea înrăutăţi starea pe care o ai. Eşti pe drumul cel bun, dar organismul tău încă mai are de muncit pentru a se recupera complet.

Bea apă plată, 30 de ml pe zi, pentru fiecare kilogram pe care îl ai, în acest fel, îţi ajuţi tubul digestiv să se cureţe de toxine.

Mai poţi mânca pâine prăjită, cu foarte puţin unt, ceai digestiv, iar seara ai grijă ce mănânci.

Nu ai voie condimente (piper, ardei iute, etc.), fructe care ar putea genera alte probleme.

Dieta trebuie să ţină câteva zile. Dă-i ocazia tubului digestiv să se recupereze după agresiunea foarte mare la care l-ai supus cu acea cantitate exagerată de pizza.

Dacă consideri necesar, du-te măcar la medicul de familie, sau la medicul de la şcoală, să afli şi o altă părere, de la un specialist. Dacă vei ţine cont de aceste sfaturi, te vei reface repede. Dacă nu, vei continua să ai parte de suferinţă.

Pe viitor, ai mai mare grijă de tine. Multă sănătate.