| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit cum ca fructele goji ar face minuni in slabire. Acum parerile sunt impartite. As vrea sa incep o dieta in care sa slabesc mult si destul de repede. Iar cea cu fructele goji parea una extrem de buna. Acum vreau sa stiu daca a slabit cineva, cam cat de mult si in cat timp si daca aveti niste sfaturi! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Într-adevăr, fructele de goji ajută la slăbire deoarece conţin antioxidanţi - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.csid.ro/......-12013241/

http://sanatate.acasa.ro/......66032.html

Eu NU am folosit fructe de goji deoarece NU doresc/nu este necesar să slăbesc :)

| cristimihailov a răspuns:

Salut, ideea de a folosi superalimente in dieta de slabire (goji, fructe de padure, etc) nu este noua dar s-a dovedit a fi inutila daca este aplicata dupa ureche.

Slabirea se face in general in doi pasi: primul ar fi slabirea in sine, al doilea pas ar fi mentinerea greutatii. Deci oricum ai face, o schimbare a modului de alimentatie se impune.

Sunt multe diete de slabire, multe principii, unele mai hilare altele mai apropiate de realitate.

Personal te-as sfatui sa mergi la medicul nutritionist pentru dieta aceasta pe care ai vrea sa o tii. Asta din cel putin doua motive:
-fiind in crestere este recomandat sa nu lasi corpul fara anumiti nutrienti
-mersul la nutritionist te va motiva suficient de mult pentru a te tine de dieta. Este in general usor sa incepi o dieta, este mai greu un pic sa o termini.

In plus se spune ca o slabire fortata streseaza foarte mult organismul. Ma refer in sensul sa te apuci sa te infometezi, sa bei doar apa, etc.

Repet, sfatul meu este nutritionistul. Stie mai multe decat tine.

| Lothar a răspuns:

Nu stiu daca vrei sa slabesti in 2 saptamani 40 kg da niciun fruct nu te ajuta sa dai asa mult asa repede
Fa mult sport, antrenamente de tip HIIT si mananca mai multa proteina si mai putini carbo
Nu ai cum sa slabesti doar daca mananci fructe goji sau fructe moji sau ce vrei tu
Trebuie toata alimentatia pusa la punct si sa te apuci de sport
Dietele astea aiurite cu "mananci fructe goji dimineata la pranz si seara si faci patratele" sau mai stiu eu ce sunt pentru oameni lenesi