| WonderGirl7 a întrebat:

Buna!
Am o problema de ceva timp care ma face sa ma dau cu capul de pereți.
Mereu cand e liniște in clasă sau intr-o încăpere sau stau cu mai mulți oameni, mai mereu stomacul meu începe sa scoată niște sunete ca si cum mi-ar fi foame, dar de fapt mie nu imi este.
Am cautat pe internet si am rămas uimita când am văzut oameni care au aceleași probleme.Cica asta ar fi un simptom grav al anxietatii si de fiecare data când te gândești ca stomacul tau va scoate un sunet, fix asta se va întâmpla.
Ce naiba sa ma mai fac? Sunt jenata pe treaba asta si de aia evit de multe ori sa merg cu clasa la diferite proiecte. Asta se întâmplă doar cand sunt oameni in jur, singura nu pățesc niciodată.
Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Solutia ar fi sa detii controlul total asupra corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai fi asa anxioasa și emotiva, stresata. Altfel nu o sa scapi trebuie sa tratezi cauza nu efectul. Și în poza se vede ca ești timida îți pasa prea mult de ce spune unu și altul și de aia ești asa, asa sunt și eu a. Nu e un simptom grav cia doar în simptom la fel ca și tremuratul sau transpiratul. Sportul ajuta mult în problemele emotive. Și eventual și ceaiul de sunătoare e bunicel pentru o anxietate mai redusa.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

laughing tipa din poza nu sunt eu.
Ms de sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut și eu prin așa ceva laughing Deja în clasă toți știau că eu îs ăla lu care-i chiorăie mațele, cel puțin ăștia din spate lângă care stăteam. La un moment dat chiar eu mă mai văitam că vai ce-mi ghiorăie mațele ca să mai scap de starea aia că altfel simțeam că mor rolling on the floor și mâncam, nu glumă, că mergeam la școală și cu câte 3 senviciuri. Am pățit odată la un test la istorie să mă ia un chiorăit de n-am să-l uit. Am fost lioarcă în pauză. Toate astea or fost în clasa a 10-a, văd că de atunci n-am mai pățit, probabil m-am mai dezghețat, m-am mai maturizat puțin încât să îmi dau seama că eu îmi produceam stările alea și că trebuie să mă controlez. Asta în teorie, că în practică habar n-am să-ți explic cum am scăpat de treaba asta laughing

| Zorn a răspuns:

Am patit. Sa vezi cand esti in sala de asteptare, la dentist, si e o liniste perfecta, iar stomacul tau se apuca sa scoata sunete laughing
E si de la anxietate, dar si de la faptul ca stomacul tau e gol.
La mine functioneaza daca iau un covrig/un baton de ceva/o gura dintr-un sandwich, ca "il tine ocupat".

| WonderGirl7 explică (pentru Zorn):

Omg, dar nu pot face asta pana la infinit.
si daca mănânc mai patesc.
numai gândul ca o dau un test si va fi o liniște deplina, ma ia cu spaima.
ce Dumnezeu sa fac?

| Gook a răspuns:

Incearca sa nu mai bei sucuri/apa gazoaza si vei scapa de problema. Cand scoate sunete incearca sa mananci ceva, dar sa nu fie lichid.