| mihadoli a întrebat:

.am si eu o intrebare...cum pot scapa de o sarcina nedorita? nu as dori sa mai fac avort deoarece este foarte dureros...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face avort medicamentos. E o metoda usoara si neinvaziva, decenta pentru femeie. Singura metoda civilizata, dar pe care pronatalistii nu o accepta, tocmai pentru ca e simpla si decenta. Se face in multe clinici din tara. Trebuie sa mergi la doctor de 2 ori. La ecografie si administrare, prima data, si dupa 3 sapt la control. Mai simplu de atat nu se poate.

95 răspunsuri:
| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Mda... apa de ploaie chiar daca iti spune sa nu ucizi. NU?

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

"O bucata de carne" - bine informata mai esti. Bucata aia de carne mosteneste trasaturile parintilor. bucata aia de carne peste cateva luni va fi un dragalas pe care nu il mai poti lasa din brate. bucata aia de carne nu te va lasa sa traiesti cu constiinta curata daca vei avea nesimtirea sufleteasca sa scapi de ea. Bravo, "civilizata" gandire mai ai.
In mod normal ar trebui sa fie ajutata de bunicii si de tatal copilului sa isi asume responsabilitatea. Dar fii fara grija ca nici nu voi lasa acest copil sa moara, cu ajutorul lui Dumnezeu si atata timp cat mi se va permite sa fac ceva in acest sens

| darrio2007 a răspuns (pentru mihadoli):

Un accident inseamna ca ai facut-o fara voia ta.Dar cred ca ai vrut sigur.Are dreptate Zenithf.Este de condamnat ce ai facut.

| Zenithf a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Chiar daca are 2 cm, "bucata aia de carne" este un suflet viu si este nepotul lor. Au dreptul sa stie de existenta lui. Apoi daca si ei zic ca si tine, ca sa avortezi, treaba voastra.
Se poate face avort medicamentos, dar este mult mai periculos decat cel chirurgical.
Ai totusi 17 ani, nu-i mult, dar nici putin. Cumva poti termina liceul chiar si cu burta la gura, si apoi, daca te ajuta parintii (ai tai si bine ar fi si daca ai lui, ca si parintii lui ala care ar trebui sa fie tata sunt bunicii acelei fiinte) poti face si o postliceala si apoi sa-ti gasesti ceva de lucru.
Sau crezi ca ar fi mai bine sa ai copil mai tarziu, cand ai deja casa si un serviciu? Aparent da, dar nu-i absolut nicio diferenta. Pana ajunge copilul sa-l poti duce la gradinita, oricum o sa depinzi foarte mult de ajutorul altuia, si este bine ca acest altcineva sa fie mama ta, si si mai bine sa fie acum, cat este mai tanara si mai in putere, decat mai tarziu cand va fi batrana si va avea ea nevoie de ajutor.
Te-am intrebat daca crezi in Dumnezeu? Du-te vorbeste cu El, spune-i ca darul pe care ti l-a facut - o viata - este un accident si ca ai facut avort ca sa repari greseala Lui?
Am "vazut" filmulete cu avort. Spun intre ghilimele pentru ca eu nu m-am putut uita pana in capat. Sa vezi cum il aspira pe micut bucata cu bucata samd...
Dar pe tine te vad mai tare, doara ai trecut prin asa ceva, atunci iti recomand sa te uiti macar la unul, ii zice "Strigatul mut". Il poti gasi pe net.

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu auzi ce spui? decenta! Nici-un fel de avort nu e decent pentru ca e o crima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenithf):

De ce sa spui cuiva? De ce sa fie decizia altcuiva? E corpul ei! Cunosti aceste cuvinte 'corpul ei'? Adica proprietatea ei, unica ei proprietate... daca nici noi nu ne mai apartinem, vai de viata noastra. Asa cum tu decizi pentru tine, si ea va decide pentru ea. Daca ea decide ca cineva sa se nasca din ea, e alegerea ei, daca nu, nu. Gandeste un pic! Lasa prostiile si filmele facute sa impresioneze. Urasc pronatalistii astia care vorbesc, scriu o multime de fraze stupide despre suflete de copii si despre mila si dumnezei si bla bla. Si voua v-a luat capul cineva, e evident ca nu ganditi, si voi vreti sa prostiti pe altii.
Ce sila mi-e!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Vai sarmana fata! Ai ramas de trei ori insarcinata dintr-o greseala! de te-as vedea eu cind iti vei dori un copil si nu-l vei putea avea!

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ma cert cu tine, asa ca nu o sa iti raspund la aberatiile pe care le scoti. Oops, deja ti-am raspuns. straight face

| Zenithf a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Ar fi ceva intr-adevar.

| gingergirl1 a răspuns (pentru boylivgume):

Ai dreptate! sad

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-e sila de ce anume? De viata? In pielea pruncului te-ai pus? Sigur nu. Lasa sa-ti fie sila acum devorbele pronatalistilor, insa o sa vina si ceasul acela in care sa-ti fie sila de propriile tale cuvinte pe care le-ai expus aici, si poate nu numai aici. Spor doar in cele bune

| AliGab a răspuns:

Iar dumitale domnisoara Mihaela o sa-ti para rau mai tarziu daca vei avorta si de aceasta data. Pari destul de tanara. Nu stiu ce varsta ai dar daca acum ai experienta unor avorturi ce se va intampla mai incolo? Te-ai informat despre consecintele unor avorturi repetate la varste fragede? Sper din suflet sa nu ignori mesajul meu si al celor ce spun sa ai grija. Doamne ajuta!

| AliGab a răspuns (pentru boylivgume):

Erau ucise cu pietre

| boylivgume a răspuns (pentru anonim_4396):

Fato,pe tine daca nu te-a instiintat nimeni ca exista Dumnezeu si anume Iisus Hristos, nu mai vorbi de pe pereti! mie nu-mi place sa ma cert, insa tu ma obligi sa o fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru boylivgume):

Cearta-te, pe tine, tehee hee spor!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Tot la avort ai sa ajungi, daca nu-ti doresti acest copil.
Am inteles ca deja stii clar ca esti insarcinata, si mai ai si antecedente.

Poti sa scapi de sarcina cu ajutorul unor medicamente administrate de medic, daca esti in primele 8 saptamani de sarcina. Cred ca se numeste avort spontan provocat.
Sau daca nu, chiuretaj asa cum deja stii.
Oricum, nici una din aceste metode nu-ti face bine. Nici fizic, nici moral.

Mai bine invata sa previi astfel de situatii.
Vezi ca ceva nu faci bine : daca este adevarat ce scrii, la anii tai, 3-4 avorturi sunt prea multe pentru o femeie desteapta.

Te-am tzucat.

| boylivgume a răspuns (pentru anonim_4396):

Hi hi hi, nu e haios, doar stii la ce ma refer! big grin

| rebelxp a răspuns (pentru mihadoli):

Pai trebuia sa foloseasca el prezervativ, nu tu happy

| boylivgume a răspuns (pentru AliGab):

I know!winking :p

| Exilee a răspuns (pentru mihadoli):

''accidentul'' acesta nu se trage de la alegerea ta cea libera? Poti sa ma consideri un fanatic religios( desi nu ma intereseaza cum ma crezi), dar simt nevoit sa-ti spun. Pentru sufletelul nevinovat al acelui copilas, va trebui sa-I dai socoteala lui DUmnezeu. Unciderea de copii garantat ofera un loc spre osanda vesnica in iad alaturi de balaur.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Cine imi spune?

| Oana92 a răspuns:

Dumnezeule! Dar in ce catun in varft de munte locuiesti? Embrionul nu se poate dizolva, e o imbecilitate, iar otetul este un produs acid, adica "roade", adica produce rani in zona genitala! Nici macari sinucigasii nu se sinucid prin astfel de masuri!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

"NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE! in rest, ce spun altii, e apa de ploaie!" Raspuns: Altii

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Altii nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Ulala... sa vezi ce te vor interesa pe tine la marea si infricosatoarea Judecata. Dar acum este problema ta daca nu te intereseaza

| mihadoli explică (pentru darrio2007):

Eu nu am nevoie de oameni ca voi care sa ma judece.am pus o intrebare iar daca nu stiti sa raspunde-ti mAI BINE VA TINETI GURA!

| mihadoli explică (pentru rebelxp):

El a folosit..doar nu foloseam eu :p

| mihadoli explică (pentru anonim_4396):

Unde pot gasi un medic bunin orasul meu, in targu jiu? sau macar in apropiere?

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru mihadoli):

Ne ai de prosti? cum naiba ai ramas insarcinata cu prezervativ? Prosteste tu e altii. ca eu nu te cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mihadoli):

Iti pot recomanda in Bucuresti.