| mihadoli a întrebat:

.am si eu o intrebare...cum pot scapa de o sarcina nedorita? nu as dori sa mai fac avort deoarece este foarte dureros...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face avort medicamentos. E o metoda usoara si neinvaziva, decenta pentru femeie. Singura metoda civilizata, dar pe care pronatalistii nu o accepta, tocmai pentru ca e simpla si decenta. Se face in multe clinici din tara. Trebuie sa mergi la doctor de 2 ori. La ecografie si administrare, prima data, si dupa 3 sapt la control. Mai simplu de atat nu se poate.

95 răspunsuri:
| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

,,NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE,, Pai stai linistita ca oricum te va judeca Dumnezeu pentru un avort! Ti se pare ca judecata lui Dumnezeu este un simplu chestionar? E cel mai infricosator lucru pentru ca nu o sa mai aive nimeni nicio scuza! Cu cata usuratate ne scuzam acum...si cu cata responsabilitate ni se va cere viata fatului din mana celor ce au omorat un prunc!

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

E o bucata de carne cu viata, indiferent ca se afla in uter sau in patut sau indiferent ca ne place sau nu! Si de viata copilului avortat o sa dea socoteala aceste femei intr-o zi! Nu judec pe nimeni, doar vreau sa va arat ca nu este un lucru de apucat.

| morningstar a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Bine punctat!

| morningstar a răspuns:

Si cand ma gandesc cate prietene de-ale mele asteapta de ani de zile un copilas si nu reusesc sa il aiva...Chiar nu ai putea evita un avort? Ti se pare ca e unica solutie ca viata ta sa convtinue ca mai inainte? Ii poti da viata si nu te obliga nimeni sa il cresti daca mai ai de studiat, dar il poti da unui cuplu care nu poate avea copii. Stiu ca ti s-a mai spus asa ceva, dar nu vreau sa te judec cand iti spun ca vei avea de dat un raspuns inaintea lui Dumnezeu pentru viata acestei fiinte! Gandeste-te bine la ceea ce faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

Nu ti-a cerut nimeni sa convingi de ceva! Fiecare stie ce are de facut cu propriul corp pe care il STAPANESTE! Ce e greu de inteles in asta? Dumnezeu e in viata ailalta nu aici. Aici, in lumea asta, pe pamant unde inca traim cu totii, nimeni nu se ingrijeste de ea, decat ea insasi. Si poate ca are suficienta minte incat sa refuze sa creada ca e o producatoare de copii, o fabrica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Abia astept sa-mi rezerv locul in iadhee hee. Raiul e plicticos, prea mult lapte si prea multa miere.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru mihadoli):

Pai vorbeste cu medicul tau de familie.
Ca deja ma enervezi cat de varza esti.

Ti-am scris niste sfaturi. Da tu esti chiar legata la cap?
Sau esti un biet troll pe aici.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie sa mi se ceara sa conving, eu am spus realitatea, indiferent ca iti place sau nu. Dumnezeu este in viata asta si in cea de dincolo, faptul ca tu nu crezi asta, nu Il desfiinteaza in niciun fel. El nu o sa treaca cu vederea peste pacat doar pentru ca tu L-ai ignorat pana acum. Daca tu ca femeie te simti masina de facut copii, e problema ta. Pentru mine, a avea posibilitatea de a da nastere unui copil mi se pare un miracol care mi se intampla, nu un abuz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

E doar realitatea ta, accepta asta. Atatia oameni, tot atatea perspective, respectiv realitati subiective. Iar daca ne referim la realitatea obiectiva... lucrurile stau cu totul altfel; trebuie sa punem in lumina cateva dovezi.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ne plac dovezile, omoram pe capete, nu? Nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa aduc eu vreo condamnare, insa e nedrept. Si se va cere sangele acelor copii din mana femeilor care au recurs la asa ceva...Numai bine!

| andrew2008 a răspuns:

Ia si vorbeste cu parintii ei sunt singurele persoane care te pot ajuta cu un sfat! As putea sa te critic si sa te fac in toate felurile dar problema asta nu priveste pe nimeni de aici decat pe tine si pe idiotul care nu a avut grija. Fugi si forbeste cu familia!

| Zenithf a răspuns (pentru morningstar):

Am pus o intrebare referitoare la genocid, care este cel mai grav petrecut in istoria omenirii. Nimeni nu-si da seama ca acesta, "nevazut", se petrece sub ochii nostri, si ca intrece in proportii si gravitate toate celelalte pomenite in cartile de istorie. Nu vreau sa le minimalizez, dar Holocaustul, genocidul facut de turci impotriva armenilor, de stalinisti contra opozantilor politici si popoarelor care ii incomodau, nici nu se pot compara.
Te rog uita-te peste intrebarea mea si vezi daca poti raspunde, sa vad daca iti dau o funda.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija sa nu "Fie tie dupa cum doresti". Saraca de tine, habar nu ai ce-i acela iad. Poate il vei trai inainte sa iasa sufletul din tine ca mai apoi sa te poti bucura de rai. Mi-e mila de sufletul tau si de neputinta ta de a-ti da seama de vorbele tale

| AliGab a răspuns (pentru morningstar):

Nu are la ce sa se gandeasca. Daca ar vrea sa il dea ar avea cui... dar mai degraba vrea sa ucida. Este mai usor sad

| AliGab a răspuns (pentru Zenithf):

Chiar crezi ca lui morningstar ii trebuie funda ta in schimbul unui suflet? Cu ce putin va multumiti

| Zenithf a răspuns (pentru AliGab):

Tu ai vazut intrebarea mea? Sunt curios care ar fi raspunsul tau la ea. Si nu m-am referit la funda ca la un premiu, decat ca o recunoastere pentru un raspuns bun. Vreau un raspuns bun.

| AliGab a răspuns (pentru Zenithf):

Imi cer iertare... am inteles gresit comentariul tau

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata draga, tu nu realizezi ce spui! Intimplator am dat peste un raspuns de al tau intr-o intrebare despre avort si spunea-i ca pentru tine un copil e ca un parazit! Imi pare rau sa te anunt dar si tu cindva ai fost un '' parazit". Ai trait 9 luni in burta cuiva, 18-20 pe spatele cuiva, daca nu traesti si acum. Asa ca tineti parerile pentru tine. Daca tu nu vrei sa faci copii e decizia ta si nimeni nu are dreptul sa te oblige, dar numai veni cu umilinte la adresa altor femei care chiar isi doresc copii! Imi pare rau pentru tine ca vei nimeri in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Vai, dar ce personal o iei!hee hee Linisteste-te, respira. Da, in opinia mea, toti suntem paraziti - ce-i asa de rau cuvantul? - 9 luni si apoi inca 20 de ani. Asa e viata fiecaruia, parazitam, depindem de ceilalti. Nu am nimic cu cei care vor sa aiba paraziti, dar discutia a pornit de la o fata care isi manifesta nu dorinta ci nevoia de a scapa de un parazit. Si vrea ajutor, nu opinii despre dumnezei si suflete de copilasi, iad si altele. E o deviere pe care doresc sa o inchei. Nu am ce discuta cu cei care sunt atat de limitati incat observa numai gradina lor de zarzavat. Priveste peste gard, odata! Priviti! Iesiti la lumina cunoasterii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Vii cumva direct din iad? Vorbesti ca si cum ai... Te-au mestecat dracii in smoala? Ai mestecat si tu? Se urla din tot sufletul? Era cald? Ah, cate curiozitati am!

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti singura care trebuie sa iasa la lumina. Copilul e o fiinta mica, draguta, pe care cineva abia o asteapta sa apara. Iar despre parazit nu pot sa spun ca e dragut si dorit de cineva, deci diferenta e mare. Si te rog sa-ti alegi cuvintele, nu cred ca vreo mama ar accepta ca copilului ei sa-i se spuna parazit.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Te poti considera triumfatoare acum si aici prin ironia ta de da raspunsurile si incercand sa lupti asa haotic si in necunostinta de cauza importiva vietii. Sa vezi tu cum ti se vor satisface toate curiozitatile... insa sa dea Domnul ca in viata asta sa te lamuresti, in cealalta sa fii libera asa cum esti acum robita de umbra mortii. Nu-ti face probleme, ca vei cunoaste toate raspunsurile la intrebarile tale in curand... sper sa nu fie prea infricosatoare pentru tine. Toate bune sarmana fiinta cu sufletul mort

| x3Lexii a răspuns:

Bunn. Ai spus ca ai o scoala de terminat, ca nu vrei sa fi condamnata, si ca au fost accidente.
Bun deci. 1. Daca ai o scoala de terminat de ce ***** tai ti-ai mai *****?
Oamenii ca tine ar merita pedeapsa cu moartea, asa cum faci si tu cu bietii ingerasi.
Nu vrei sa fi condamnata?
Pai fa proasto! Toata viata vei fi condamnata! Si numai de noi, si de dumnezeu, pentru ca el ti-a dat un inger pe care altii si-au dona organe sa-l aiba si tu ce faci? Daca asi fi mama ta te-asi bate pana te-ai caca pe tine.
A fost un accident? rolling on the floor
Dar atunci cand ti-o ******* nu mai era accident nu? Vroiai sa simti placerea la maxim nu? rolling on the floor))
Mori.

| morningstar a răspuns (pentru Zenithf):

Am citit si celelalte raspunsuri ale tale si sunt de-acord cu tine. Ce ar putea egala pacatul unui genocid decat alegerea une mame care vrea sa se elibereze de o sarcina nedorita, fiind deplin constienta ca acel copil est carne din carnea ei, sange din sangele ei, viata de la Dumnezeu? Auzeam zilele trecute un om important care cu parere de rau afirma ca de la moartea lui Ceausescu pana astazi au fost avortati toti atatia copii egali ca numar cu populatia Romaniei in ziua de azi! Si apoi acele mame, acele familii care au facut alegerea asta, striga in gura mare ca,, Daca exista Dumnezeu, de ce e atata rau pe Pamant,,? Cata fatarnicie! Daca noi ca oameni ne revoltam cand auzim cata faradelege este pe Pamant, cu atat mai mult Dumnezeu este indreptatit sa ingaduie durere si necazuri in viata oamenilor, El care nu suporta pacatul! Nu am reusit sa ma uit niciodata la vreun filmulet despre avort pentru ca mi se pare o cruzime... Oare cat timp va mai suporta Dumnezeu faradelegea asta?
Citeam intr-o zi despre un medic care, atunci cand femeile veneau sa avorteze la el, totul parea ok, el era,, de-acord,, dar le mai punea o data sa asculte inimioara micutului si sa il vada cum isi misca manutele, cum suge degetelul... Femeile acelea se razgandeau si se intorceau din nou acasa. Ne lipsesc medici de felul asta...din pacate.
Mai citeam despre o femeie care insarcinata fiind, a venit la un medic sa faca un avort. Era impreuna cu copilasul ei care deja avea un avort. La prima vedere, medicul a fost de-acord. Ii zice totusi:,, Pai haideti sa il omoram pe cel care il aveti cu dumneavoastra ( cel de cativa anisori) si apoi ramaneti cu cel care se va naste, ca doar e tot una daca omoram unul nascut sau altul nenascut, ambii au viata doar!,, Femeia a fost chiar uluita si s-a intors acasa ducand sarcina pana la capat. Cum sa faca asa ceva unei fiinte vii? Fiinta vie este si cel nascut si cel nenascut! Dumnezeu ti l-a dat si nu suntem mai inteligenti ca El sa stim ca inca un copil care deja este conceput este prea mult!
Faptul ca acel copil a fost conceput de 2 oameni, nu le da acestora din urma dreptul de a alege moartea micutului! Odata ce suflarea de viata vine de la Dumnezeu, doar El este in masura sa dea si sa ia viata!
Cum sa nu fie Dumnezeu maniat pe acesti oameni cand El a lasat un miracol sa se intample inauntrul unei femei, iar oamenii, sustinand inca miscarea feminista, considera un abuz impotriva femeii? Daca mamele acestor femei ar fi gandit la fel, nici ele nu ar fi existat astazi!
Sunt multe de spus la capitolul asta, dar un lucru ramane clar, Dumnezeu este contra avortului. Intr-o zi, femeile ce au facut o astfel de alegere, vor da socoteala in fata lui Dumnezeu. Iar daca sunt femei care deja au savarsit astfel de pacate, nu este prea tarziu! Dumnezeu mai ofera iertare oricui va cere aceasta!
* funda este deja oferita de cel care a postat intrebarea, merci pentru intentie, oricum!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Ma vei judeca tu atunci? nu prea cred! tocmai de aia nu imi pasa ce spun ceilalti, pentru ca NUMAI DUMNEZEU MA JUDECA! deci este ceva intre mine si EL, ceva ce imi asum si nu priveste pe nimeni altcineva! si invit toti credinciosii care urla pe aici, ca cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra in mine sau in ceilalti! ia sa vedem? cati sunt? ....hmmm...doar lupi moralisti!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru morningstar):

Asa! si problema ta care e? sa ma judece Dumnezeu! imi asum toate pacatele si stiu ca voi plati pentru toate! dar cum spuneam si altcuiva la aceeasi intrebare, cei fara de pacat sa arunce cu piatra! te bagi? nu cred! asa ca, ce-ar fi sa vezi barna din ochiul tau si nu paiul din ochiul altuia? nu judeca, sa nu fi judecat! dar ce pretentii sa am? stiti doar sa acuzati si sa judecati, va atribuiti un rol mai mare decat vi se cuvine! atentie, si asta se plateste la judecata de apoi! eu zic sa reflectezi la pacatele tale si lasa-i pe altii cu ale lor! nu este treaba ta asta!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu te voi judeca eu caci nu am dreptul sa judec pe nimeni, insa Dumnezeu este si bun si drept. Sa nu crezi ca Dumnezeu va sta sa ti se arate in vis ca sa-ti spuna ca nu-i bine cum gandesti si ce spui, ci o face prin oameni. Prin oameni lucreaza Dumnezeu. Drept aceea cand te va judeca chiar El, caci este singurul Judecator suprem, nu ai cum sa-i spui ca nu ai stiut sau cum sa te scuzi. Este viata ta, este gandirea ta, dar fiecare va plati pentru acestea de nu se caieste. Si stii tu cat vei trai pe pamantul asta ca sa spui "ma caiesc mai incolo"? Este drept ce ai spus: problema ta este intre tine si Dumnezeu, dar cum te vei scuza pentru vorbele tale care indeamna spre crima? Esti sigura ca vrei sa-ti asumi aceste lucruri sau mai bine sa-ti para rau din timp pentru a fi iertata? Ia aminte ca gulagul de la Pitesti a fost putin pe langa ce este iadul in realitate, iar focul material nu se aseamana nici pe departe cu focul iadului care arde mult mai intens. Daca am dat impresia ca te judec, iarta-ma, insa, cu riscul de a repeta, ai grija ca la Doamne Doamne nu merge cu viclesug. Spor spre mantuire

| tlaura a răspuns:

Avort medicamentos

| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Imi pare rau ca ma intelegi gresit. Ar trebui sa fiu politicoasa? Sa mangai pe crestetul capului pe cele care actioneaza cu o viata ce li s-a incredintat ca si cu o furculita? Nu am sa incurajez niciodata pacatul asta; dimpotriva, am sa le spun ca un astfel de pacat ii poate duce la pierzare. De ce fac asta? Tu ai inteles ca exprimandu-ma astfel, judec pe altii, iar pe mine ma vad o sfanta... Fals! Imi stiu bine greselile, dar stiu ca inaintea lui Dumnezeu, ele sunt iertate. Si faptul ca imi permit sa vorbesc in felul asta, este doar pentru a trage inca un semnal de alarma in fata unui pacat fata de care se pare ca suntem "campioni" ca natiune. Fac asta pentru ca nu vreau ca femei de felul acesta sa spuna "N-am stiut...nu mi-a spus nimeni". Nu arunc cu piatra in nimeni pentru ca nu sunt eu in masura. Stii ca adevarul doare cand ni se spune in fata, dar nu este un lucru de apucat, asa cum probabil iti invhipui tu.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Dar cine a spus ca nu ma caiesc? cine a spus ca nu regret? cine a spus ca nu imi accept penitenta? cineeee? eu am spus doar ca este problema mea si a Lui Dumnezeu! atat! ma acuzi de viclesug in fata Domnului? inceteaza cu replicile ca uite asa iti adaugi pacate fara sa vrei! oricum esti pe langa subiect! eu iert, am iertat si voi ierta! iti doresc tot binele din lume