| 123456Anonim123456 a întrebat:

Daca din vara (iulie) m-am apucat de sport ca sa slabesc si sa nu mai mananc dupa ora 6 nimic(nici fructe doar apa)si si in restul zilei mananc cat de cat la regim si nici atunci nu mananc exagerat doar cat sa nu imi fie foame, e bine ca am slabit din vara pana acum 11 kg (adica e prea mult s-au prea putin).
Si vreau sa va mai zic ca am 1.90 m si 106 kg,practic stiu ca sunt gras inca, dar nu stiu mie imi este rusine acum de cate kg am si am avut mai ar trebui sa mai imi fie rusine de cate kg am? (stiu ca am intrebat mai multe chestii, dar chiar sunt curios).Dau funda celui care imi raspunde cu un raspuns frumo. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In 6 luni 11 kg este perfect. Nu ai dat jos prea multe kile intr-o perioada prea scurta, asa ca merge bine slabitul.
Depinzand ce varsta ai, trebuie sa ajungi la 90kg sau sub 90kg.
Deci, ar mai fii de dar jos, vreo 16kg.

| 123456Anonim123456 explică (pentru Violleta2022):

Am 17, si nu m-am dat batut nici macar de Craciun, adica nici acum nu am prea mancat doar putin.(Poate acum te gandesti ca la 17 ani atatea kilograme dar doar din vara mi-am dat seama ce am facut si este doar vina mea dar acum mi-am dat seama ce am facut)

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Prieteni ai? Ai o relatie buna cu familia - parinti, frati? Ce pasiuni ai? Chestia asta cu ingrasatul are o baza psihologica, "Prostiile" pe care zici ca le-ai facut au fost determinate de anumite conditii din viata ta, nu-i asa? In afara de sport si regimul alimentar trebuie sa rezolvi acele probleme, sau sa-ti gasesti ceva care sa-ti umple golurile pe care ai incercat sa le umpli cu mancare. Altfel, te vei chinui ingrozitor cu regimurile si, la un moment dat, o sa obosesti, o sa cedezi si o sa te ingrasi si mai tare. In concluzie, rezolva cauza reala mai intai, nu doar manistarea ei. Sanatate si succes!

| DovleacTurbat a răspuns:

De ce nu mai mananci dupa ora 6? Traim intr-o era in care suntem conectati la informatie 24/24 si inca sunt oameni care cred in radio-santuri. Totul (slabirea sau acumularea de masa musculara) stau intr-un numar de calorii. Tot ce trebuie sa faci e sa stii sa te joci cu aceste calorii si sa faci si sport. Ca sa slabesti corect si sanatos trebuie sa fii intr-un deficit caloric, dar in tot acest timp trebuie sa ai grija ce mananci, sa ai o alimentatie bogata in proteine, carbohidratii si grasimile la un nivel cat mai mic undeva la 50g carbo si 10-15g grasimi si multe vitamine si minerale. Sunt niste formule de calcul dupa care iti poti afla numarul de calorii de mentenanta (reprezinta caloriile la care tu iti pastrezi greutatea nu cresti nu scazi). Odata aflat nr de calorii incepi deficitul adica scazi din nr respectiv undeva la 250-300 calorii asta pentru inceput.De ex. caloriile de mentenanta ale tale sunt 2000 pe zi, din astea 2000 scazi 250-300, scadem 250 ramai cu 1750 de calorii pe care trebuie sa ti le imparti in 80%proteina, 15%carbo si 5%grasimi si bineinteles multe vitamine si minerale. Ca sa faci treaba asta ai nevoie de un cantar de bucatarie ca sa stii exact cantitatea de mancare pe care o consumi si sa te uiti pe net la lista cu valori nutritionale ale alimentelor sa vezi cate calorii are per suta de grame ceea ce ai consumat tu. Sau mai simplu descarci aplicatia myfitnesspal iti introduci datele si scopul tau, iar aplicatia va face toate calculele in locul tau si in plus aplicatia te scuteste de uitatul pe net la lista cu valori nutritionale, doar introduci ce si cat ai mancat si aplicatia iti va prezenta valorile nutritionale. Spor.