| IuliaaD a întrebat:

Buna am si eu o intrebare
ieri si aseara am vomitat de cateva ori eu zic din cauza ca am mancat ceva cu pofta (patesc destul de des asta) dar acum ma simt bine si de obicei dura cateva zile. aseara mi a venit si ciclul si deocamdata mi se pare ca este cam redus decat de obicei si tin sa spun ca a intarziat vreo 3 zile. eu sunt speriata deoarece acum 2 saptamani am facut sex protejat dar inainte de asta am facut si foarte putin fara prezervativ dar nu si a dat drumu in mine, dar sunt speriata din cauza lichidului preejaculator.
intrebarea mea este: aceasta problema cu stomacul poate afecta ciclul sau sunt simptome de sarcina? [tin sa spun ca luna trecuta mi a venit mai devreme pe 28 a durat 5 zile adica normal dar mai redus cantitativ si mai spun ca nu am facut fara prezervativ]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ti sa pornit menstruatia inseamna ca nu poti fi insarcinata deoarece acum se elimina toata "constructia" care trebuia sa primeasca o aventuala sarcina. Problemele tale cu stomacul nu au legatura nici cu eventuale simptome devsarcina deoarece asa ceva se poate manifesta doar in cazul unei sarcini de minim 5-6 saptamani, dar nici cu ciclul. Poti fi linistita chiar daca a intarziat 3 zile deoarece asa ceva se intampla destul de des din cauza stresului sau a unor dereglari hormonale destul de dese la varsta tineretii.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita tuturor fetelor ni se intampla sa sa ne intarzie putin menstruatia ( mie de 3 luni nu imi mai vine ). Nu este sarcina daca ti-a venit. Pot fi doar niste dereglari hormonale.

| Neuronul a răspuns:

Nu ai o menstruatie regulata, e normal sa mai intarzie sau sa vina mai devreme.
Faptul ca ai vomitat si fluzul redus al menstruatiei nu poate fi considerat un simptom al sarcinii deoarece aceste simptome apar dupa cel putin prima luna, iar tu ai avut acel contact neprotejat acum doua saptamani.

| FrumoasaTa a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul deja e un semn ca nu esti insarcinata. Problemele cu voma vin de la stomac, si asta nu are nici o legatura cu ciclul. Bafta si fii atenta.

| IuliaaD explică:

Si daca dureaza mai putin ar trebui sa ma ingrijorez? [sunt genul de persoana care se panicheaza din orice. mai ales in situatii de genu]

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IuliaaD):

NU.Cantitatea,debitul sau fluxul menstrual pot fi diferiti de la luna la luna. Nu trebuie sa-ti faci absolut nicio grija.

| IuliaaD explică (pentru corbulalbrosu):

Intrebam deoarece citisem ca daca cantitatea este mai reduse poate insemna si o sarcina si nu este ciclu ci o scurgere vaginala din cauza unei sarcini

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IuliaaD):

Asa numita menstruatie falsa, peste o sarcina nu poate fi considerata o menstruatie deoarece cantitativ dar si ca durata este neinsemnata. In cazul tau nu esti insarcnata

| IuliaaD explică (pentru corbulalbrosu):

De unde stii?