| Ioanaah a întrebat:

Buna!
Azi merg sa fac prima injectie cu Moldamin si as vrea sa stiu si eu daca doare chiar asa tare si care sunt efectele secundare.
Am citit pe net unele dintre efecte si m-am cam speriat asa ca vreau sa stiu, daca este cineva care face aceste injectii, simptomele secundare.
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca nu esti alergic/a la antibiotice sau in special la moldamin e ok.
daca faci tratament cu moldamin sigur efectele secundare sunt mai putine decat cele benefice.
doare mult. antibioticele injectabile dor, insa moldamin doare mai mult deoarece in cateva secunde incepe sa cristalezeze si ca atare trebuie facut rapid... efectul e durere ceva mai intensa.

| Ioanaah explică (pentru gelu1970):

Daca sunt alergica ce s-ar putea intampla?

| gelu1970 a răspuns (pentru Ioanaah):

Cauta "soc anafilactic" in google. asta se poate intampla.
insa eu cred ca deja gandesti negativ. totusi pune acesta problema medicului ce iti administreaza moldamin,

| Ioanaah explică (pentru gelu1970):

La testul de biorezonanta mi s-a spus ca sunt alergica la antibiotice si injectii. E posibil sa fie gresit?

| Ioanaah explică (pentru gelu1970):

Daca e gresit..cum mai sunt cateva dintre rezultate, intrebarea mea e cum pot afla daca sunt alergica. Mentionez totusi ca am 14 ani.

| gelu1970 a răspuns (pentru Ioanaah):

Spune-i medicului. inainte sa iti fci moldaminul.el trebuie sa decida daca trebuie sa faci un test sau nu. eu cred ca o sa faci un test privind alergia la antibiotice. bafta

| Ioanaah explică (pentru gelu1970):

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Moldaminul trebuie sa se faca foarte repede, altfel risti sa se coaguleze serul in ac si sa nu poata fii facut, fiind nevoie de mai multe intepaturi ca sa se faca injectia, deci, stai cuminte ca este 1 singura intepatura rapida si gata.
Moldaminul s eface in general 1 injectie pe saptamana timp de 3-6 ori 12 luni. Efectele lui benefice sunt masive, anihiland din corp, infectii grave pentru totdeauna, daca se respecta cu strictete si se fac toate injectiile.
Am facut tratament cu moldamin timp de 6 luni, cate 1 injectie pe saptamana, in urma unei operatii de amigdale, din cauza infectiei care s-a raspandit in corp si mi-a blocat toate incheieturile, afectandu-mi in timp si inima. In urma acelui tratament de 6 luni doar cu moldamin, mi-au disparut toate inflamatiile si durerile de la inceheituri, mi-au disparut pe veci durerile menstruale, care erau mari pana atunci si inima este sanatoasa si puternica.
Personal, nu vad decat beneficii majore in urma acestui tratament pe care l-am facut acum 20 de ani si de care sunt fericita ca l-am facut integral atunci.

| Ioanaah explică (pentru Violleta2022):

Sunt alergica, asa ca mi s-a recomandat Ospenul si inca cateva care inca nu stiu ce legatura au.
Multumesc oricum.

| Ioanaah explică (pentru Ioanaah):

Dar imi puteti spune si mie (daca stiti)daca Penicilina are un miros chiar asa urat? Ideea e ca doctorul mi-a zis ca pe timmpul tratamentului voi mirosi a penicilina.

| tapmap a răspuns:

Am citit și eu că doare moderat și faci ușoară febră, amândouă rămân 24 de ore, restul nu cunosc alte detalii