| vnvrgvskjdv a întrebat:

Daca asculti muzica la casti, zilnic vreo 2 ore,poate afecta auzul? Cum il afecteaza, si cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este recomandat ascultatul în căști, cu timpul frecvența auzului va fi de slabă calitate și nu ai tratament!
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Daca asculti la intensitate medie, nu afecteaza nimic.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu ascult întreaga zi, și deocamdată e bine.Mai mă doare urechea stângă, dar îmi trece.
Și oricum, dacă asculți ceva soft...sunt riscuri mai mici.
De exemplu, uite ce ascult eu -
http://www.youtube.com/watch?v=HmZxKquN-Mk
Dar merită, muzica-i sublimă.

| Iulian03 a răspuns:

Crede-ma eu stau si 12 ore pe zi cu castile in urechi la un volum medium si nu am nimic la ureche, pe bune, si asta cred ca e de 4 ani buni sau 3, ma rog nu mai conteaza.
Asculta si tu sfaturi de la un om care sta atata timp cu castile in urechi, nu de la altii care stau 5 minute pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu-i recomandat ascultatul la căşti, cu timpul afectează auzul.
Te pup!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Buna! In timp iti va afecta auzul.

| Disharmony a răspuns:

Eu am căştile împlântate în urechi cel puţin 5 ore în fiecare zi, şi n-am avut până acum probleme. Dacă nu asculţi muzică la un volum care să-ţi zdrobească timpanul, n-o să ai nici tu probleme.

| Madut21 a răspuns:

De ce sa te tratezi dupa ce esti afectat cand poti fi preventiv? Nu afecteaza cine stie ce, depinde de la persoana la persoana, poti diminua totusi durata, mai rar mai putin big grin

| Resh47 a răspuns:

Daca asculti foarte tare o sa devi dependenta...si slabeste putin auzul.In rest nimic.Eu imi ador dependenta.