Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața TPU,
Sora mea Carmen în vârstă de 24 de ani suferă de tetrapareză spastică, iar astăzi când am venit de la facultate în jurul orei 16 am găsit-o plângând și fiind extrem de speriată spunându-mi "
Nu mă lăsa singură în cameră că vor intra hoții peste mine în cameră și mă vor ataca te rog"
Ea stă cu mama cât sunt eu la facultate iar restul timpului stau eu cu ea.
Sincer nu voiam decât să mă duc doar pânâ la bucătărie să beau apă.
Plânge în continuu de la ora 14 mi-a spus mama a încercat și ea a încercat să o liniștească dar nu a reușit în niciun mod.
Nu mai știu cum să vorbesc cu ea să o liniștesc plânge în continuu și acum după atâtea ore.
I-am spus foarte calm dar ferm că nu are cum să intre cineva peste ea în cameră pentru că suntem noi în casă să stea liniștită.
Că nimeni nu vrea să-i facă niciun rău etc...
Nu înțelegem de unde și până unde teama aceasta exagerată și bruscă față de hoți deoarece pe noi nu ne-au atacat hoții niciodată, ea nu se uită la tv deloc, pe calculator nu stă deloc sau dacă stă jucăm Conquistador împreună atât.
Ea toată ziua citește cărți tipărite iar seara facem activități recreative.
Noi vorbim toți extrem de calm și cuviincios cu ea.Nu se pune problema de bătăi în familia noastră.
De când am venit acasă vrea numai în brațe la mine (atunci se mai liniștește puțin) iar dacă o așez pe pat lângă mine pentru că nu pot să o țin în continuu atâtea ore plânge din nou deși nu plec de lângă ea.
Noi dormim împreună în cameră.
Nu mai pot să o văd suferind deoarece o iubesc enorm.
Deși sunt psiholog în devenire nu mai știu ce să fac să o calmez am pus în practică toate metodele învățate.Ce să fac să o calmez?
Cum să vorbesc cu ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeathLord93 a răspuns:

Atunci inseamna ca nu are nevoie decat de sprijin moral si intelegere din partea familiei ai incredere totul se va rezolva ma ingrijorasem insa cand am vazut ca ai zis de chestia cu nu ma lasa singura in camera ca vine nu stiu cine sa mi faca rau e foarte bine daca a venit medical sa o vada multa bafta happy ai grija daca observi ca dupa o perioada de timp in ciuda incercarilor voastre continua cu aceste manifestari va fi necesar sa o internezi

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ideea mea a văzut-o un medic
psihiatru la domiciliu astăzi dar mi-a spus că nu este nimic în neregulă cu ea ci are o fobie numită cleptofobie dar acest lucru va dispărea în cel mai scurt timp.

| DeathLord93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci inseamna ca nu are nevoie decat de sprijin moral si intelegere din partea familiei ai incredere totul se va rezolva ma ingrijorasem insa cand am vazut ca ai zis de chestia cu nu ma lasa singura in camera ca vine nu stiu cine sa mi faca rau e foarte bine daca a venit medical sa o vada multa bafta happy ai grija daca observi ca dupa o perioada de timp in ciuda incercarilor voastre continua cu aceste manifestari va fi necesar sa o internezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sigură că totul va fi bine.
Are tot sprijinul moral și financiar din partea familiei dar mai ales din partea mea și îl va avea întotdeauna.
De dimineața s-a trezit foarte bine dispusă și când am întrebat-o de ce plângea aseară mi-a spus că avea o stare de neliniște și nu se putea opri din plâns și nu știa de ce îi s-a făcut brusc frică de hoți.
Ea este un copil foarte bun nu ne-a creat probleme niciodată.De fiecare dată cănd este tristă ea își dorește să stăm puțin de vorbă și își revine.Dar sinceră să fiu ieri eu mă simțeam neputincioasă în fața suferinței ei.Și tot ceea ce îmi doream în acele clipe era să găsesc o metodă prin care să reusesc să o calmez.
După cum a spus ea se simte cel mai bine când e cu mine pentru că suntem apropiate de vârstă și sunt și cea mai bună prietenă a ei cu care poate vorbi orice are pe suflet.
Eu încerc să-i fac totul pe plac, să desfășurăm activitățile ei preferate prin care să nu se simtă ea inutilă.

| DeathLord93 a răspuns:

Mda din cate imi spui tu aici sincer nu vreau sa te sperii dar parerea mea e ca ar trebui sa o vada un psihiatru manifestarile pe care le ai descris pot prevesti un inceput de schizofrenie sau altceva mai grav