| rox13yy a întrebat:

Buna dragilor, care stie care poate fi motivul unei menstruatii maronii si in cantitate mica.Luna trecuta am avut asa iar luna aceasta vad ca se repeta povestea.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ai avut şi întârzieri menstruale...
Cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian ( sau ovare polichistice )!

Asta în cazul în care excludem o eventuală sarcină şi "ciclul peste sarcină " :)

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

În cazul în care ai avut şi întârzieri menstruale, poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - mai ales dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvagi nală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| rox13yy explică (pentru bursuc001):

Ce am uitat sa mentionez, iau anticonceptionale si am 6 luni de cand am avut o cezariana.Analizele mi le-am facut in septembrie si e totul ok, am anemie si anxietate.Menstruatia imi vine la fiecare 23-24 de zilea, adica in perioada libera de o saptamana in care nu iau anticonceptionale.Alte pastile nu iau iar anticonceptionalele le iau de cand am nascut. Stiu deja cum e ciclu peste sarcina, data trecuta cand l-am avut a durat 1-2 zile si a fost la o luna de cand am avut actul sexual.Dar acum in afara de ultimele 2 menstruatii totul a fost ok, in schimb penultima menstruatia m-a tinut vreo 7 zile, sangerari putine si maro, iar acum cea prezenta acum e la fel, abia are 3 zile.O sa merg la medicul de familie ca sa imi cer o programare la ginecolog dar presupun ca abia prin ianuarie voi reusi sa prind o programare, asa ca incerc macar sa aflu care sunt motivele(chiar daca nu sunt exacte).

| bursuc001 a răspuns (pentru rox13yy):

Mda, ai "uitat" ce era mai important happy

Situaţia expusă este destul de ciudată sad
E ok că menstra vine la 23-24 de zile ( aşa este şi normal când iei AC cu 21 de tablete ); dar, având în vedere că le iei ( deja ) de 6 luni, NU ar fi trebuit să apară această dereglare ( privind culoarea şi cantitatea/durata )!
Ar putea fi doar o simplă dereglare hormonală ( temporară ) datorată dezechilibrului hormonal produs de AC...
De asemenea, anxietatea şi eventualele stări depresive pot fi reacţii adverse şi/sau pot fi accentuate de AC sad

În această situaţie, fără investigaţii suplimentare n-aş putea să mă pronunţ mai exact...

Multă sănătate.

| rox13yy explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns, am sa imi cer programare pentru ca nu pot sta asa. Dupa nastere mi s-a facut un control ginecologic si totul a fost ok. Sper ca si acum sa fie la fel.

| bursuc001 a răspuns (pentru rox13yy):

Cu plăcere happy

Ai să vezi că totul va fi okwinking

O zi frumoasă.