| Ose a întrebat:

Buna Ieri m-am taiat la picior cu o bucata de tabla sau fier nu stiu exact, partea unde m-am taiat acum s-a umflat cred ca e infectie si a inceput sa se unfle si picioru pana aproape de genunchi ce ar trebui sa fac acum tin o carpa cu spirt pe rana vreau sa stiu ce ar trebui sa fac si ce cauza ar avea daca nu isi da drumu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lisiele a răspuns:

Nu e o idee prea buna.Incearca totusi cu niste apa oxigenata.torni pe rana, o sa te usture dar curata infectia. dupa stergi rana cu pansament steril. Aplici Baneocin crema si pansezi.Nu lasa rana descoperita pentru ca se aseaza praf si microbi.

6 răspunsuri:
| Lisiele a răspuns:

Ai nevoie de injectie antitetanos.Probabil fierul sau tabla erau ruginite. Poti merge la urgente pentru asta sau daca esti de la tara mergi la dispensar.O sa-ti curete rana, o sa-ti puna antibiotic pe ea si o sa-ti faca injectie.

| Ose explică (pentru Lisiele):

Neaparata la doctor?
daca mai stau pana maine si pun spirt rivanol nu exista sansa de a trece?

| KodrutZ a răspuns (pentru Ose):

O sa treaca, desigur. Daca nu mori de septicemie. In orice caz, o sa iti stea bine intr-un picior. Poti sa te apuci de o cariera de succes ca cersetor dupa aia. LA URGENTE, ACUM!

| Lisiele a răspuns (pentru Ose):

Nu e o idee prea buna.Incearca totusi cu niste apa oxigenata.torni pe rana, o sa te usture dar curata infectia. dupa stergi rana cu pansament steril. Aplici Baneocin crema si pansezi.Nu lasa rana descoperita pentru ca se aseaza praf si microbi.

| NakaTaka a răspuns:

Trebuie sa faci injectia Anti-Tetanos.Asa am patit eu.

| Georgianaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Suna la 112 cat de repede poti!

| nelsan72 a răspuns:

Același răspuns îl dau și eu, trebuie să mergeți la Urgență în cel mai apropiat loc posibil sau sunați la 112 dacă nu vă puteți deplasa! Sănătate!