| americanu00334567 a întrebat:

Ma doare extreeeem de tare cerul gurii (probabil este crapat) mai ales cand mananc...nu pot manca nimic din cauza lui pentru ca e super naspa! ma dau cu albastru de metil ca sa imi treaca ce alte medicamente imi propuneti? dau funda
P.S:am si bitter suedez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

În primul rând, ia un Strepsils, un Trachisept, un FaringoNatur sau pastile asemănătoare pentru calmarea durerilor de gât, pentru că au efect şi la problema ta. ( să nu mănânci şi să nu bei nimic cel puţin 30 de minute).

O lingură de miere, de preferat cu propolis ar face bine, dar să nu mai mănânci şi să nu mai bei nimic cel puţin o oră după ce o iei.

Poţi lua un Nurofen 200 Durere, asta doar în cazul în care durerea devine puternică, pentru că are şi efect antiinflamator.

Evită dulciurile, băuturile acidulate şi alimentele tari până îţi trece inflamaţia.

Consumă lichide, la temperatura camerei.

Baftă!

| americanu00334567 explică (pentru Zorn):

Msss mult am luat miere si propolis si aproape imi trece complet ti-am dat funda happy

3 răspunsuri:
| EliChan a răspuns:

Mergi la un medic!

| americanu00334567 explică (pentru EliChan):

Nu merg la medic pentru o crapatura mica... nu merg din orice la medic