| dragosvirginia a întrebat:

Buna ma doare foarte tare an zona spate, an zona rinichilor si durere se duce pe ambele picioare pana jos dar durere nu asa
mai rau este seara cand ma pun an pat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O durere de spate/zona lombara care iradiaza in picioare pana jos e mai sugestiva pentru o afectiune a coloanei lombare, decat pentru o problema a rinichilor. http://www.i-medic.ro/boli/hernia-de-disc

| MenInShadow a răspuns:

Trebuie sa te duci la un doctor, noi aici putem spune multe lucruri, cel mai bine e sa te duci la un specialist sa te consulte el.
Poate ai probleme cu rinichii si iti trebuie un tratament, asa ca nu mai stawinking
Insanatosire grabnica!

| camryn a răspuns:

Poate fi o afectiune a coloanei (ex. lombosciatica) sau o litiaza renala cauzata de migrarea calculilor. Oricum, fara alte investigatii (radiografie, echografie sau tomografie/RMN, depinde de afectiune), nu iti poti da seama ce ai exact.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| nicusorpacuraru a răspuns:

Buna. Incearca remediul acesta si va fi eficient pentru tine. Mergi la farmacie si cumpara un tub de fastum gel si o cutie de gheara dracului, te dai de 3 ori pe zi cu aceste unguente prin masarea a 15 minute a locului inflamat, iar seara inainte de somn cand te masezi pentru ultima oara in zona lombara, nu lasa unguentul sa intre in piele ci sa ramana un strat cat de cat simtitor pe piele, apoi impacheteaza-te de jur imprejur (spate -abdomen, ca si cum ai infasura o sticla) cu tipla de bucatarie (pentru mancare) si vei dormi cu aceasta impachetare pana a doua zi (timp de cel putin 3 zile) si incearca sa porti si un brau in timpul zilei. Atentie!: la impachetare nu se folosesc incalzitori precum: ben gay, finalgon, puterea ursului, taina ursilor sau nicotinat de metil. Risti sa iti arzi pielea. Sper sa aiba si la tine roade. Sa auzim numai de bine.