| Monoco a întrebat:

Buna, ma numesc Andreea. Am 12 ani si maine trebuie sa ma duc sa îmi fac o colonoscopie. Mi-e putin frica îmi puteți explica ce este o colonoscopie?
Doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Se poate face cu anestezie sau fara, nu doare dar e senzatie ciudata normala, este o explorare video inregistrata sau nu, a intestinului gros in scop preventiv, aici o animatie de 5 minute te lamureste 101% :
What happens during and after a colonoscopy?
https://www.youtube.com/watch?v=mh90RPA-C10

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Iti baga un tub cu camera video in anus