| lavi123 a întrebat:

menstruatia mea trebuia sa vina in data de 22dar nu a venit ...la fel si acuma 2luni trebuia sa vina in 9si mi.a venit in 22 cum am precizat anterior.am facut sex neprotejat timp de 1minut maxim in rest tot protejat am facut, sunt foarte stressata si mi.e frica sa nu ramas gravida ..azi merg sa cumpar doua teste.mi.e foarte teama.voi ce spuneti?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibilă şi o sarcină!
NU contează că ai făcut sex NEPROTEJAT doar un minut.

Fă 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explicam într-un răspuns anterior!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
ESTE POSIBILA O SARCINA TOTUSI.
De ce nu ai facut neprotejat de la bun inceput?
Mergi si cumpara un test de sarcina, il faci din prima urina de dimineata.
Te pup si nu mai fi asa ingrijorata.
O zi frumoasa si fara griji!

| lavi123 explică (pentru anonim_4396):

Am facut asatzi dimineata primul test care a iesit negativ. Multimesc mult

| BlueViP a răspuns:

Posibilitatea si fi ramas insarcinata e foarte mica. E bine ca iti faci testele, dar depinde si de varsta, stres, frig. Poate fi o simpla dereglare. Tu fa-ti testele si vei fi sigura.