| Rockzstar a întrebat:

Bună, mi-a apărut DIN NOU herpes la buza si mi s-a umflat extraordinar de tare buza, ce pot face sa nu mai fie umflata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu exista tratament pentru virusul herpes (simplex). Este posibil ca blisterele sa dispara de la sine, pe masura ce trece timpul, de la sine, in decursul a doua sau trei saptamani.

Așa că, puțintică răbdare

| relian a răspuns:

Nu faci nimic, stai asa pana trece.Pe viitor, cand simti prima data ca ceva ceva uurmeaza sa se intimple, cred ca stii despre ce vorbesc, daca spui ca ai mai avut.
Uneori, sau de fiecare data, chestia asta nu apare asa brusc, deodata, pentru inceput, simti asa ceva la buza, ceva f slab.

Ei atunci trebuie sa fii pe faza, asta daca esti treaz si nu se intampla in timp ce dormi.
Bagi degetul in alcool medicinal si freci acolo, buza, zona aia, freci bine, inmoi degetu in alcool, freci, asta asa vreo 1-2 minute. Faci asta de vreo 2 ori pe zi, daca e posibil si ai toate sansele sa nu-ti mai apara.
Asta este ce am observat eu, si alte persoane.La fel si daca ai cosuri, din alea la inceput rosii, sau care de abia incep sa se formeze, daca le freci cu alcool, dispar, nu mai ajung sa te supere.

Restu de creme si alte povesti, asa cum zic basme.Am folosit o crema germana, 1 gram 20 dolari, nu face nimic, trece ca si cand nu dai cu nimic laughing crema aia zic unia, ar fi cea mai periculoasa, mai buna pentru herpesul asta, dar la mine nu face nimic, sinca la cateva persoane ce le stiu.

Dar daca vrei sa incerci, iti spun cum se numeste Abreva asa se numeste, un tub f micut care are 1 gram, parca asa e dai cu ala de cand apare, vezi si tu, noteaza faci comparatie si daca la tine functioneaza folosesti si altadata.

Unia au sosu ca trece mai rapid de folosesti crema respectiva, cineva acum recent a frolosit sia zis ca si mine, povesti, trece la fel ca si cand nu te dai laughing
Dar omu incearca orice, numa sai treaca.Singura metoda ce de fiecare data a mers, este aia ce am spus, sa freci locul respectiv cu alcool, dar nu cand deja sa imflamat, atunci cand simti, ca acolo in interior in buza parca e ceva, ori se intampla ceva, cand deja devine vizibila chestia, la revedere, poti sa dai si cu tamaie, nu-ti trece usor.

| Miruna333 a răspuns:

Pastile Aciclovir si crema speciala, nu va trece peste noapte dar trece mau rapid