| Andwta a întrebat:

Problema mea, greutatea, uh. Vara asta am inceput sa fac exercitii si am reusit sa slabesc aproape 2 kg, dar nu mai puteam trece de aceea greutate si pe parcurs m-am lasat si am pus inapoi pff. Sfaturi, va rog. La varsta mea vreau sa fiu mai slaba, nu vreau sa ajung pe viitor la vreo 90 kg. Voi cum ati slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fuga.
Zi de zi.
Alergatul zilnic, si un regim pe care in mare ti l-a prezentat Loredana, e tot ce ai nevoie pentru a slabi.

Dar trebuie vointa. Sub nici un pretext nu mai mananci alimente interzise.
Fara cola sau alte sucuri din comert, fara dulciuri, fara prajeli si grasimi. Cartofi rar, si doar copti. Cat mai putina paine si paste fainoase.
1 ou fiert pe zi e si medicament-si hrana sanatoasa. de la 2 in sus devin otrava.
Carne fiarta, pe aburi sau pe grill: peste, curcan, pui, sau uneori vita, iar ca garnitura legume fierte + condimente (curry, busuioc, oregano, patrunjel verde).
Fructe - zilnic, in special mere, lamai, grapefruit, fructe de padure, rodii (in cantitati mari daca gasesti si iti permiti), si in cantitati moderate toate celelalte.

| Andwta explică (pentru NLS):

Fuga am inlocuit-o cu mersu pe bicicleta. Problema e ca bunica gateste tot felul de mancare si mananc. In acele 2-3 saptamani mancam prajit, dar faceam si exercitii si a functionat si asa. Cum pot sa ma abtin de la mancarea nesanatoasa si dulciuri? Ma ispitesc.

| Raducons a răspuns:

Ca sa te pastrezi la dimensiunea pe care o doresti trebuie sa faci sport in fiecare zi altfel nu se poate. Daca ai 5 kg in plus nu iti face griji, esti mult mai areciata asa decat slaba.

| Andwta explică (pentru Raducons):

Nu sunt doar 5 kg in plus. As vrea sa dau macar 10 sau peste. Nu sunt obeza, dar as vrea sa fiu mai slaba.

| Raducons a răspuns (pentru Andwta):

Daca nu esti obeza este mult 10 kg sa slabesti, poate structura ta este asa si nu ai ce face, unele fete sunt mai bine facute dar arata mai bine ca celelalte.

| Andwta explică (pentru Raducons):

Da asta asa e, dar e nevoie.

| Anabela777 a răspuns:

Eu sunt foarte lenesa din fire deci se exclude sportul plus ca de abia de sunt in stare sa prind o minge, asa ca am inventat propriul meu regim ce-l practic de o groaza de timp ca sa ma mentin si-l fac mai drastic ori de cate ori ma ingras, de obicei din cauza sarbatorilor. In primul rand mananc foarte putine dulciuri iar fast food spre deloc. Din cand in cand mananc cate un ou fiert (nu-ti recomand mai mult de doua pe zi) ce e foarte satios si care te ingrasa putin spre deloc, înlocuiesc cartofii prajiti cu cei fierti si nu beau deloc sucuri, mai mananc peste, pui la gratar sau fiert si multe fructe. Mananc doar doua mese pe zi iar dupa ora 7 nimic. Regimul asta poate ar putea fi mai eficient daca n-as bea cafea si bere asa de des cum o fac. dar macar functioneaza cat de cat. La 17 ani ajunsesem sa am 69 de kg, da' n-aveam nici o treaba, undeva ma durea pe mine cum arat, daaar ceva s-a declansat cand mi-am gasit prieten, la niste timp dupa asta m-am apucat de sala dar degeaba ca nici n-aveam timp din vina liceului plus ca era o scuza perfecta faptul ca ma apropriam de bac ca sa se lase lenesa de mine de sala cu toate ca mai aveam mai bine de un an pentru a ma pune cu burta pe carte. Cum nici prietenul meu nu mi-a zis vreodata ceva de greutatea mea am spus ca de ce m-as mai stradui. Asa ca mai trece un an eu evitand din tot sufletul cantarul de frica. Si la un moment dat cand eram cu gasca sa ne facem manga, prietenul meu spune nu mai stiu in ce context ca are 75 de kg, cand am realizat cat de putine kg sunt intre noi parca a inceput sa-mi pese, dar nu suficient de tare cat sa ma reapuc de sala. In schimb am inceput cu dietele, dar totul se misca atat de lent. fara sport, cu consum de alcool si cafeina ce ingrasa... asa ca am inceput sa fiu mai stricta, renuntasem la cafea (chiar daca a fost pentru o scurta perioada) si am inceput sa mananc doar sanatos. A fost crunt sa nu bag in gura nici macar un biscuite, dar dupa ce s-au vazut rezultatele am inceput s-o las mai moale mai ales ca incepuse si prietenul meu sa manance multe porcarii si sa se ingrase si pur si simplu cazusem in plasa. Dar dupa atatia ani totul e bine, am 58 de kg, la inaltimea mea nici ca-mi trebuie mai putine. Eu sunt multumita si sper ca povestioara mea ti-a dat macar o micuta speranta.

| Andwta explică (pentru Anabela777):

Si eu tot lenesa sunt. Eu am slabit mancand de 3 ori pe zi, nu am tinut diete pentru ca nu pot. Am mancat prajit, dar faceam exercitii de 2 ori. Mersi de sfat, am sa incerc sa nu mai mananc orice.

| Loredanaghiț a răspuns:

Nu mai mânca prăjit. Mănâncă carne slaba(pui, peste) de preferat pe grătar sau fiarta. Multe legume. Evită uleiul, dulciurile, sucurile. Bea multă apa. Mai pe scurt, mănâncă sănătos. Încearcă sa nu consumi mai mult de 1200 de calorii zilnic și dacă poți și ai timp, alerga sau chiar fa o plimbare in fiecare seara, ajuta!? Eu așa am slăbit 5 kg intr-o săptămâna și jumătate. DAR, nu am trișat.

| Andwta explică (pentru Loredanaghiț):

Stii o aplicatie in romana sa calculez caloriile?