| BestOftheWingsAnna a întrebat:

Am 14 ani si mi a venit ciclul doar doua zile... De ce? Nu s sigura ca e ciclu, pentru ca nu e normal asa. Mentionez ca a curs putin seara si apoi putin dimineata. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, respectiv dacă eşti în primul an de ciclu menstrual...

Nu cred că ai motive de îngrijorare, mai ales că, bănuiesc că eşti în primul an de CM happy

În general, mai ales în primii 1-2 ani de CM, sunt NORMALE diverse dereglări de acest fel.
Uneori vine mai devreme, alteori mai şi întârzie ( sau chiar lipseşte 1-2 luni ), uneori menstra durează mai puţin ( sau mai multe zile ), diferă şi cantitatea/aspectul sângerării menstruale, etc.

După 1-2 ani de CM, menstra se va regla şi va fi relativ normală ( ca durată & aspect ).

Toate cele bune.

| BestOftheWingsAnna explică (pentru bursuc001):

Pai asta a fost prima data. Multumesc de raspunsul detaliat.happy

| bursuc001 a răspuns (pentru BestOftheWingsAnna):

Cu plăcere!

Păi, dacă asta a fost PRIMA menstruaţie/menarha, atunci chiar NU ai de ce să fi îngrijorată!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

La şcoală, preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra va fi mai abundentă.

O zi frumoasă.

| BestOftheWingsAnna explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult de informatii, chiar nu am avit dureri, aproape ca nici nu am simtithappy

| bursuc001 a răspuns (pentru BestOftheWingsAnna):

Cu plăcere!

În acest caz, poţi fi FERICITĂwinking

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| Chrristina a răspuns:

La 14 ani nu te astepta sa ai ciclul reglat

| slayer09 a răspuns:

Nu stiu daca ma bag bine.dar din cate stiu eu...la 14 ani abia se regleaza ciclul si hormonii si etc. deci nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme, esti tanara. daca nu ai intretinut relatii sexuale eu zic ca nu ai de ce sa te sperii.