Întrebare recomandată | Hardut_Laurentiu_1994 a întrebat:

Recent am fost operat la genunchi fiind suspect de lLEZIUNE DE MENISC INTERN SI EXTERN, CHISTURI MENISCALE si FRANJURARE DE LIGAMENT COLATERAL EXTERN DE GRADUL 1. Dupa interventia chirurgicala diagnosticul a fost de, ENTORSA GENUNCHI DREPT, DEZINSERTIE LIA, CONDROPATIE STD II.

Avand in vedere ca sunt sportiv de performanta (practic polo pe apa) as dori sa stiu daca mai este indicat sa imi continui activitatile sportive dupa recuperare medicala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| draand28 a răspuns:

Da normal ca poti reincepe activitatiile sportive. Eu cunosc persoane care au avut lucruri mult mai rele, cum ar fi: Fractura+hernie de disc la coloan vertebrala. Acum are niste fiare (tije si surburi) in spate si joaca tenis, basket si mai si alearga aproape zilnic. P.S. Au trecut 2 ani de la recuperarea acelei persoane.

| Sissy24032 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un doctor...nu sa ceri ne ceri parerea noastra.

| Hardut_Laurentiu_1994 explică (pentru Sissy24032):

Sti cum e ...in tara sunt o gramada de medici care au o suta de pareri diferite. speram sa imi dea cineva un raspuns care a mai trecut prin asa ceva

| cristiro4 a răspuns (pentru Hardut_Laurentiu_1994):

Amfost la 3 doctori cu chistul acela
primul-mda trebuie scos
al doilea mai lasatil ceva timp ca bla bla bla
al treilea nu mai stati atat in picioare si folositi un unguent special
asa ca

| cristiro4 a răspuns:

Nu fa cel putin 3-4 luni eu am avut un chist urat care nu imipermitea geunciul sa se miste iar la doctor am avut acelasi dignostic

| cristiro4 a răspuns (pentru cristiro4):

Depinde dgravitatea entorsei sa stii

| Hardut_Laurentiu_1994 explică (pentru cristiro4):

Si eu am avut chist care nu imi permitea sa indoi genunchiul