| SuperLover a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste remedii rapide pentru raceala. Imi curge nasul, ma doare gatul, ragusesc, tusesc. Beau ceai cu lamaie, iau strepsils dar tot nu se remediaza. Dati-mi niste sfaturi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mus1k a răspuns:

Du te la doctor. Nu iti fie frica. Si ia Tantum lemon sau Tantum Rosa daca gasesti. Iar pentru tusit roag o pe mama sa iti faca niste ceai de coaja de ceapa. are un gust oribil dar iti face bine. iar pentru nas puneti Olinth. big grin Sper ca te am ajutat. Dar chestia cu doctorul e mai folositoare decat ce am spus eu big grin

5 răspunsuri:
| ion2015 a răspuns:

Oscilocopcin, tantum verde pentru gat, sirop plantusin pentru tuse, sirop de catina, propolis

| Anonim_8545 a răspuns:

Pentru gat eu fac gargara cu lamaie.Storci o lamaie si faci gargara cu ea apoi scuipi bautura!

P. S e cam acra, dar daca pui miere sau zahar nu trece deloc

| byanca_7566 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic

| wykyal a răspuns:

Ceai de musetel dar nu te astepta sa ati treaca ca prin minune de la nimic

| GunsNRosesFunForEver a răspuns:

-fa-ti un ceai indulcit de tei sau menta cu multa lamaie si la sfarsit sa presari 1/2 - 1 lingurita de piper. o sa iti faca foarte bine.
-seara bai fibinti cu multa sare(sare mare) dupa care iti iei niste soasete groase si te bagi in pat invelita pana in gat timp de cel putin 2 ore
-in caz ca ai febra seara fa impachetari cu otet
-ia paracetamol si vitamina C dar nu in cantitati industriale(tine mine ca fac si rau nu doar bine)
-stai in pat, si BEA MUULTE LICHIDE
FOOOAAAARTE MULTE LICHODE

P.S. nu uita de lichide! tonguehappy
F