| DREDR a întrebat:

Am o intrebare legata de sport.

Am 14 ani, inaltime de aproximativ 1:80, iar greutatea de 60 kg.

Am de gand sa merg la sala de forta. FAptul ca sunt destul de slab ma afecteza mergand la sala sau din contra?

Va rog lasati sugestii si sfaturi. Va multumesc big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaiN a răspuns:

Grija cu incheieturile si tendoanele, la 14 ani pot fi sensibile, dar daca nu fortezi si nu pui greutate foarte mare, nu ar trebui sa fie probleme happy Suplimentele cu proteine te pot ajuta (si cele cu creatina sunt ok, dar proteinele sunt mai bune).Un alt sfat e sa lucrezi exercitiile corect (important NU e sa ridici o greutate mare - multi s-au accidentat asa), ci sa lucrezi corect exercitiul (mai bine lucrezi corect cu o greutate mica decat incorect - si cu risc de accidentare - cu o greutate mare).

| vlad121 a răspuns:

E foarte bine ca te duci.eu am 16 ani si m.am apucat de sala de cateva luni si deja se vad rezultate.Ai grija sa nu fortezi spatele de preferat ar fi sa porti o centura cand lucrezi spatele. eu mi.am facut un orar si in fiecare zi fac cate ceva de exemplu:luni piept; marti brate; miercuri spate; joi umeri; vineri abdomen... poti sa tii.l faci cum vrei u..Salutari si spor la treaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlad121):

"luni piept; marti brate; miercuri spate", cel mai prost program.

Daca tu luni faci piept ( unde intra triceps ), CUM NAIBA mai poti face marti brate ca lumea?

Si daca marti faci brate ( inclusiv biceps ), cum mai faci tu miercuri spate ( la spate bicepsul itra ca lumea )?

Intre piept-spate si brate lasi cel putin 1-2 zile.

Ideal ar fi daca vrei luni-piept si marti-spate sa pui bratele vineri spre exemplu.