| Tequieromuchaco_Alexia_1995 a întrebat:

am o mica. mare problema.
Am 1.64 m si 68 de kg ..Pentru unii probabil par grasa, problema mea este ca nu pot sa zic nici ca sunt grasa dar nici slaba, adica abdomenul eu zic ca este ok, dar picioarele si bratele mi-se par destul de groase sad. Voi ce imi propuneti sa fac?
Mentionez am 11 ani happy. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 11 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 11 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Off, asta imi aminteste de o copila ca tine( asta acu vreo 6 - 7 ani) Ma uitam la ea, era mai dezvoltata ca alte fete.
ea era mai inalta ca mine atunci, ani au trecut, eu am crescut la fel si ea.Acum imi clatesc ochii cu ea mereu, s-a facut o domnisoara la 18 ani de 1, 80 aproape laughingsi vreo 80 de kg,arata super bine, super draguta, si super bine modelata la corp. Pulpe, fund, piept, spate happy totul e in mod egal proportionat.
Asa vei deveni si tu, stai calma esti in crestere.

| Vi003 a răspuns:

Spune-i mamei sa-ti dea mancare sanatoasa, sa te duca la strand, ia-ti o coarda si iesi in fata blocului cu celelalte fetite si jucati-va. Nu te lua prin comparatie cu alti copii, fiecare este "cladit" in felul sau, important este sa avem mare grija de sanatatea noastra.

| Never4ever a răspuns:

68 de kilograme mi se pare destul de mult pentru o fata de 11 ani... avand in vedere ca esti inca mica nu-ti recomand sa incerci tot felul de diete incearca sa duci o viata cat mai activa si sa faci miscare cel putin 1 ora pe zi.

| Tequieromuchaco_Alexia_1995 explică (pentru Never4ever):

Pai de obicei merg intre 1-2 ore cu bicicleta.

| Never4ever a răspuns (pentru Tequieromuchaco_Alexia_1995):

Asta este foarte binewinking si sa nu mananci foarte foarte mult, sa nu mananci mancare fast-food si nici multe dulciuri. In rest nu trebuie sa te abtii de la nimic...

| bursuc001 a răspuns (pentru Tequieromuchaco_Alexia_1995):

Este foarte bine!

Totuşi, ar TREBUI să mergi 1-2 ore dimineaţa şi alte 1-2 ore seara.
Ar fi indicate şi nişte abdomene : începi cu 5-10/zi şi, TREPTAT, măreşti numărul zilnic de abdomene.

O zi frumoasă.

| daniela3597 a răspuns:

Deci în mod normal la 1.64 trebuie să ai 54 de kg, adică (,) cu 10 kilograme mai puțin decât înățimea. Dacă îți dorești să slăbești poți găsi diete și tot felul de sfaturi pe internet. thinking În orice caz, cel mai bine este să faci sport, ești prea mică să te înfometezi sau să ții o dietă drastică.