| SaRiNoOtZa a întrebat:

Am si eu o intrebare de la pastilele de diazepam poti sa mori? Adica daca iei mai multe pastile gen 5-10.Fiindca ma contrazic cu o prietena care spune ca daca iei diazepam nu patesti nimic nici nu lesini nici nimic.Este adevarat?love struck. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Diazepamul este un tranchilizant care face parte din grupa benzodiazepanelor, se gaseste diazepam de 2mg, 5mg, 10mg,iar acum depinde la care gramaj v-ati oprit pentru ca 5pina la 10 pastile poate sa-ti produca moartea in cazul in care esti alergic (poti murii chiar de la unul singur) iar daca ai insuficienta cardio-respiratoare la fel de usor se poate ajunge la deces, nu faceti experiente de genul acesta pentru ca pot fi fatale

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa mori de la supradoza de Diazepam, dar trebuie sa iei 50-70 de pastile minim. De la 5-10 pastile cel mult dormi 3 zile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Supradozajul ucide dacă nu se intervine la timp, indiferent de pastilele ingerate și cantitatea (de la 2 pastile luate împreună pot apărea și efectele adverse până la sevraj).
Pa, pa.

| micurutza2005 a răspuns:

Diazepamul e un hipnotic,somnifer destul de tare nu ti-as indica sa incerci sa vezi cum te simti si daca lesini sau nu,poti sa si mori daca nu se intervine la timp cu spalaturile gastrice si ce mai trebuie ca sa le anihilezi (la spital) nu stiu exact care e doza letala(care te omoara)dar nu indic sa va jucati cu asa ceva medicamentele nu sant pentru incercari,pariuri, contraziceri, curiozitati etc.sant pentru tratament si numai la prescriptia medicului deci lasati pericolele astea si ocupati-va de ceva mai folositor.

| bobby_7474 a răspuns:

Scuza-ma,vreau sa completez ce de fapt tr sa o fac la primul meu raspun, unde am uitat sa continuu acolo unde am scris "acum depinde la care gramaj v-ati gindit" pentru ca daca iei 10pastile a 2mg ajungi la o doza de 20mg diazepam, ceea ce iti produce (acum depinde si ce virsta ai si cite kilograme ai)o somnolenta de citeva zile, iar daca iei 10pastile a cite 10mg este 100mg de diazepam ceia ce este f grav.Si dupa cum am spus,daca esti alergic la el, poti intra intr-un soc anafilactic care sa va fie fatal,sau daca ai insuficienta cardio-respiratorie, sper ca ati inteles bine riscul la care ati putea ajunge, si sa nu experimentati nici un medicament.

| PhaseMorphXR a răspuns:

V-ati ales cam prost substanta cu care sa va jucati... lasati-o moarta, ca nu-i de joaca cu Benzodiazepinele. E un tranchilizant anxiolitic puternic, nici n-ar trebui sa va apropiati de asa ceva, decat daca vi le prescrie un medic, ca avand nevoie de ele (ceea ce e foarte putin probabil).

| obsession01 a răspuns:

7 blistere 10 mg fiecare pastila, am luat 3 jumate, a doua zi m-am trezit doar ametit, cea mai buna e ketamina, dar nu sugerez nimanui sa incerce asa ceva, oxycontin 40 mg de la zece pastile iti poti lua adio.

| Eduard_Simona_1994 a răspuns:

Eu am luat ieri 10 si nu am murit laughing sunt doar putin ametita si mi e somn...laughing in rest bine bine big grin