| JuliettaMary18 a întrebat:

Bună TPU, cu cancer osos mai scapi sunt șanse de supraviețuire sau nu? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca e metastaza din alta parte, nu prea. E doar chinuitor, o sa fie nevoie de morfina pentru ca durerile sunt groaznice

| ancaval a răspuns:

Depinde de stadiul în care a fost descoperit.
Depinde de tipul de cancer, și dacă e malign/benign.
Depinde de metastaze, dacă ele există.

Ai tu? Câți ani ai? Știi cum se numește tipul de cancer? În ce zonă a apărut?

| JuliettaMary18 explică (pentru ancaval):

E în stadiul 4 și tipul maglin ia apărut la șold de doua săptămâni ce șanse sunt a mai avut tumoare la cap?

| ancaval a răspuns (pentru JuliettaMary18):

Deci nu ție? Te referi la altcineva?

Aici nu o să găsești un răspuns clar și corect. Noi nu cunoaștem persoana în cauză, nu știm ce alte probleme mai are, nu știm vârsta, nu știm multe.

Unele cancere osoase, depistate la timp, au șanse de vindecare, dacă se respectă tratamentul și dacă NU apar alte complicații.

Șanse de supraviețuire, știe cineva? Nici medicul nu poate să îți dea un răspuns. Omul trăiește DOAR câte zile are de trăit, și nimic mai mult. Nu putem cumpăra zile!

Sfatul meu este să urmeze tratamentul dat de medic și să aibă răbdare în procesul de vindecare. Și încă un detaliu, NU lăsa persoana respectivă să fie supărată, NU are voie să se supere, fă-o să râdă des și să uite de probleme.