| TheCritic a întrebat:

De aproximativ un an am inceput sa am o problema destul de urata: stomacul meu nu digera alimentele pe care le consum. Duc un stil de viata sanatos si am incercat sa combin alimentele astfel incat sa nu ingreunez digestia insa de ceva timp nu mai pot consuma niciun fel de carne, lactate sau cereale integrale. Nu pot manca mai mult de un aliment la o masa. Consum aproximativ 4 litri de apa pe zi daca are vreo relevanta. Stie cineva cum pot sa revin la normal sau care ar fi cauza? A mai trecut/ trece cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Consumul de apa este excesiv. Ce se intampla e ca faci dilutie marcata a sucului gastric, care nu poate initia etapa de digestie gastrica, astfel ca chimul gastric merge mai departe cu alimente partial digerate catre deloc spre duoden si restul intestinului subtire.
Digestia e logica si o gramada din "interventiile" noastre in materie de alimentatie/nutritie au un efect semnificativ. De ex. vit. B12 nu exista decat in carne, daca tu nu mananci carne ori nu suplimentezi (desi sincer nu ai de unde), o sa faci anemie megaloblastica, tocmai prin faptul ca nutrientii din carne nu sunt prelucrati corespunzator in stomac si absorbiti in intestinul subtire.
Consumul de alimente care sa creasca secretia de acid clorhidric e ok pentru moment, insa tulburearea digestiva descrisa este semnificativa. Mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere la gastroenterolog, e mai mult ca sigur necesar sa ti-se faca un set de analize. Si din nou 4 litri de apa e prea mult, mai ales daca bilantul hidric este dereglat. Daca bei atat, apa trebuie sa fie si eliminata prin perspiratie, transpiratie, urina si fecale. Ori la 4 l de apa + digestie proasta e de asteptat tulburari ale scaunului si concentrare a urinii.

| TheCritic explică (pentru MedRex):

Multumesc mult pentru raspuns. Locuiesc intr-o zona sub-tropicala cu temperaturi peste 10-15 grade aproape tot timpul anului si nevoia de hidratare e justificata. Carne mananc insa putina si doar de pui sau peste pentru ca de la restul imi e rau.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, exagerezi cu apa si toate vitaminele si mineralele esentiale vietii, se duc la toaleta prin urina.
Nu-i sanatos sa bem sub 1 litru de apa pe zi, dar nici peste 2 litrii.
Cu procesul de metabolizare si extractie a mineralelor si vitaminelor din mancare, poti folosii pastile digestive la fiecare masa, sau, produse naturale precum: kefirul (care este cel mai complex probiotic natural), varza murata sau muraturile, murate in saramura doar (atentie, fara pic de otet), fructe proaspete de sezon, mancate intre mese cu cel putin 2 ore inainte de mesele principale si niciodata dupa ce manaci mancare, pentru ca fermenteaza mancarea deja inghitita si provoaca scaune nenormale.
Ceea ce ai explicat sus, nu mi se pare deloc a fii o masa sanatoasa, sa manaci 1 singur produs nu este normal si nici sanatos.
Micul dejun trebuie compus din cel putin 2-3 elemente, pranzul si cina de asemenea. Lipsa proteinei scade masa musculara si dupa 3 luni produce pierderi de par si slabeste organismul.
Daca esti vvegetarian, trebuie sa manaci ciuperci, sau quinoa, care sunt surse naturale de proteine.
Dar vezi pe internet din ce trebuie sa-ti compui mesele sanatose, pentru ca organismul tau nu mai primeste nimic hranitor, iar faptul ca bei 4 litrii de apa pe zi, nu face decat sa elimine din organsim, molecula de vitamine si minerale pe care o ingurgitezi la o masa, de aici, problemele de digestie si neurovegetative. Situatia se va complica daca nu te opresti acum sa faci ceea ce trebuie, sa manaci sanatos!

| TheCritic explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns.
Nu evit alimentele pentru ca nu imi plac ci pentru ca mi se facea rau dupa ce le mancam. Cum am mai spus si intr-un comentariu mananc carne de pui sau peste fiarta insa as vrea sa consum si alte tipuri. Consumul de apa e datorat si temperaturilor de afara si faptului ca merg foarte mult cu masina (prefer sa beau apa rece decat sa pornesc aerul conditionat). Analizele le-am facut dat fiind faptul ca la sfarsitul lunii martie am dat nastele a doi copii si am incercat sa tin totul sub control.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheCritic):

Nu pot intelege de ce preferati va supraincalziti, de ce preferati statul in aerul fierbinte in locul aerului conditonat? Asta este frica romanului limitat: sanu-l traga curentul! Miliarde de oameni care sofeaza masina zilnic cu aerul conditionat pornit, sau stau in casa cu aerul conditionat pornit, sau muncesc in aer conditionat, nu sufera de tras curentul, iar tu, preferi fara aer conditionat. De ce?
Cred ca, ti-o faci cu mana ta, atunci nu te plange ca suferi. Imi pare rau s-a-ti spun, dar prostia se plateste scump!
Sa stii, ca-i mai sanatos sastai la o temperatura constata joasa cand este f cald afara, deact transpirand si band apa rece in cantitati prea mari, iti inflamezi imediat gatul si traheea, eliminand nutrietii si vitaminele din hrana, imbolnavindu-ti corpul!

| TheCritic explică (pentru Violleta2022):

Nu se inflamează nimic de la apa rece, am probleme cu sinusurile de la aerul condiționat. Îl las deschis când nu sunt în mașină, la fel și în casă însă nu pot să stau cu el pornit în mașină când conduc. Dacă nu ai avut probleme tu cu curentul/aerul condiționat asta nu înseamnă că el nu există sau că nu afectează. Inclusiv medicul pe perioada sarcinii mi-a spus să îl păstrez pe treapta cea mai mică și tind să cred unul dintre cei mai buni doctori din California.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheCritic):

Deci, pana si medicul ti-a spus sa folosesti aerul conditionat!
Bravo, asta voiam sa aud!
Dupa cum spuneam, doar romanul crede ca-l trage curentul, restul lumii crede in infectii, virusi, bacterii, ma rog, aia care au destul carte, restul, prefera sa dea vina pe curent si vraji, magie si blesteme.

| TheCritic explică (pentru Violleta2022):

În primul rând nu sunt româncă. În al doilea rând cred în ce vreau atât timp cât e constituțional. Tu, ca român, ești mai închisă la minte decât alții tocmai pentru că nu accepți și alegerile celor din jur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheCritic):

Ups, iar ai dat cu batul in balta!
Sunt romanca din nastere dar traiessc de foarte multi ani in occident si sunt mai destupata la minte ca tine!
Pe aici, ti se rade in nas cand te aude cu "trasul curentului" pentru ca explicatiile stiintifice nu implica nici un curent, ci infectiile in cazul tau!

| TheCritic explică (pentru Violleta2022):

Nu are rost să ne certăm pe cine unde locuiește. E absolut irelevant că eu locuiesc în California sau oriunde altundeva. Eu nu am menționat niciodată nimic de trasul curentului, tu ai băgat-o pe asta. Mă doare capul de la aerul contiționat puternic, that's all.

| Iunix a răspuns:

Nu ai suficient acid clorhidric. Încearcă ca după fiecare masă să bei apă carbogazoasă, sifon sau sucuri carbogazoase. Acestea nu conțin acid clorhidric dar te vor ajuta la digestie. O altă soluție ar fi ca înainte de masă să mesteci gumă. În timp ce mesteci, din cauza procesului de masticație stomacul tău va elibera mai mult acid clorhidric și astfel vei avea o digestie mai bună. Iar atunci când mănânci mestecă cât mai bine mâncarea.
Aceste sfaturi sunt bune pe moment, dar totuși te sfătuiesc să te duci la un medic.