| ioana16 a întrebat:

Fratele meu are 8 ani si nu i-a cazut nici un dinte de lapte, nici macar nu i se misca. Este normal? Ce imi puteti spune? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate apărea mai târziu dentiția definitivă, nu este o problemă majoră, sănătos să fie.
La mulți ani!
Pa, pa.

| ioana16 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc! big grin La multi ani!

| radupopa a răspuns (pentru ioana16):

La,multi ani!

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este normal desi alti copii de varsta lui deja ai dintii schimbati mai ales cei 2 de jos

| Unicucebeea a răspuns:

Mie primul mi-a cazut la 7 ani. Deci nu iti fa griji.

| Deliα a răspuns:

Da este normal.Mie mi-a cazut primul dinte de lapte la 8ani.

| JIJ a răspuns:

Mie primul dinte mi-a cazut la 8 ani, deci nu te ingrijora, cred ca depinde de fiecare. Cunosc pe cineva caruia i-au cazut la 5 ani.

| Flynn2001 a răspuns:

Mai bine sa se duca la dentist!

| Psihedelic777 a răspuns:

Si eu am 15 ani si tot mai trebuie sa-mi cada vreo 2-3 masele dar am dinti sanatosi.Nu cred ca este ceva rau ce i se intampla o fi ceva getenic

| radupopa a răspuns:

E destul de normal, deoarece dintisorii de lapte ar trebui sa cada pe la varsta de 9-10 ani, daca nu mananca dulciuri si nu bea sucuri acidulate sucuri acidulate, iar daca mananca dulciuri si bea sucuri acidulate ar trebui sa ii cad la varsta sa de 8 ani, respectiv 7 ani.Noroc! Primesc funda?happy

| ioana16 explică (pentru radupopa):

Nu mananca dulciuri....suc niciatat (nu ca nu ar vrea laughing) desi are carii destule

| SirOne a răspuns:

Da depinde de fiecare persoana nu tuturor le cad dinti mai devremehappy crede-ma mie au inceput sa imi cada dinti pe la varsta de 13anihappy fundaraised eyebrows

| Iwliia a răspuns:

Da, este normal.

| dydadydu a răspuns:

Da este normal...adica lu soramea dinti au inceput sa-i cada pe la 9-10 anibig grin

| Portretecreion a răspuns:

Nu e normal, trebuie sa isi faca radiografii sa stie daca are mugurii dintilor definitivi. trebuia sa i se schimbe deja dintii din fata (incisivii). nu e normal dar nici nu-i de speriat insa daca trec anii si nu se intampla nimic trebuie facute investigatii. el e suficient de dezvoltat pentru varsta lui?

| ioana16 explică (pentru Portretecreion):

E un copil normal...nu pot sa zic ca foarte dezvoltat dar nici firav nu e.