| GlitterGlitter20 a întrebat:

Ma adresez in special fetelor.
De 3 ani am menstruatie,stiu ca nu vine regulat cativa ani, am inteles dar deja ma ingrijoreaza. Pe langa faptul ca ma tine 7-8 zile, abundent in primele 4-5 zile, a 6a ok iar a 7a si a8a putin, imi vine si la 40 de zile.
De exemplu, luna trecuta am inceput pe 2 am terminat pe 9 si mi-a venit tocmai pe 21 luna asta iar in iulie nu mai vine.Asa se intampla de luni bune. Durerile pe care le am sunt... destul de rele, mai ales in primele 3 -4 zile.
La doctor mi-e rusine sa merg si nici nu stiu ce sa fac.Nu mi se pare normal sa fie asa.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa primii aproximativ 2 ani, menstruatia trebuie sa se regleze, daca totul este in regula.
O menstra de 7-8 zile este normala, dar un ciclu menstrual de 40 de zile este cam lung. Atata timp cat este regulat la 40 de zile, poti sa mai astepti vreun an. daca nu est eregulat, atunci trebuie sa te duci la doctor. Nu ai motive de rusine, nu te duci acolo nici sa-l seduci, nici sa faci parada de corpul tau, te duci sa fii diagnosticata si tratata si medicul se va uita la tine ca la orice alta pacienta.

17 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6/12 luni, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Totuşi, având în vedere că eşti în al 3-lea an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Un CM "normal" durează, în general, între 25-35 de zile; iar o menstruaţie normală durează între 3-7 zile ( cu o sângerare medie ).

În funcţie de vârstă, se mai acceptă unele "abateri"...

Totuşi, în cazul menţionat de tine ( exemplul ultimelor 2 menstre ) este vorba de un CM de 50 de zile - ceea ce este foarte MULT!

Având în vedere şi dismenoreea ( durerile menstruale ) amintită, SUSPECTEZ un chist ovarian ( sau ovar polichistic ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

CONCLUZIE : lasă ruşinea deoparte şi mergi la ginecolog + endocrinolog.
E mai IMPORTANTĂ sănătatea ta!

Ai GRIJĂ de tine!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| GlitterGlitter20 explică (pentru bursuc001):

Buna! In primul rand vreau sa iti multumesc pentru raspuns, este unul care m-a ajutat si apreciez asta mai ales ca nu esti fata.
Raceala nu cred ca este, adica... de cateva luni bune e asa. O sa merg la ginecolog pentru a ma lamuri si sper sa nu fie nimic complicat.

| bursuc001 a răspuns (pentru GlitterGlitter20):

Cu plăcere!

În mod sigur NU este vorba de o răceală deoarece, aşa cum spuneam şi mai sus, întârzierea ar fi fost de maxim 3-7 zile.
Dar la tine, ultimul CM a fost de 50 de zile : deci un ciclu normal de 30 zile + o întârziere de 20 de zile ( ceea ce este foarte MULT ).

Mai multe nu se pot spune FĂRĂ o ecografie şi, eventual, dozajul hormonal.

Să sperăm că este vorba doar de o dereglare hormonală, mai frecventă la fetele sub 16-17 anişori.

O zi frumoasă şi multă sănătate.

| GlitterGlitter20 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru GlitterGlitter20):

Cu plăcerewinking

| OoBunnyoO a răspuns:

Du-te la doctor. Nu trebuie sa iti fie rusine, este posibil sa fie o problema medicala care necesita tratament. Mare lucru nu o sa iti faca, asa ca stai linistita.
Cred ca o vizita medicala iti poate aduce mai multa liniste decat sfaturile noastre, plus de asta s-ar putea sa iti aduca si o rezolvare a problemei.
Sanatate iti doresc! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu uita ca ciclul menstrual se regleaza dupa 2 ani sau mai mult.
Sunt dereglari de natura hormonala.
Iti recomand ceaiul de cretisoara, e foarte bun, reglator hormonal.
Il gasesti la Plafar.
Incearca-l!
Eu l-am incercat deoarece am probleme mari si sunt foarte multumita!
Te pup!

| Sarcasticu a răspuns:

Nu știu de ce îmi oripilezi privirea și liniștea cu o astfel de întrebare când există un doctor care nu degeaba a făcut o școală, o facultate, un master etc. happy

Preferi să iei „sfaturile" de la utilizatorii TPU decât de la un doctor? Tragic!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Sarcasticu):

Fata a mentionat din prima ca este o intrebare adresata fetelor. Tu ce cauti in conversatia asta? Ai cumva confuzii in legatura cu identitatea ta sexuala?

| GlitterGlitter20 explică (pentru Sarcasticu):

Daca intrebarea pe care am pus-o te deranja atat de tare puteai sa treci cu vederea.Am cerut un sfat fetelor pentru ca dupa parerea mea trebuie sa existe cateva care au aceleasi probleme.
Da, prefer sa iau sfaturile de la utilzatorii de pe acest site pentru ca mi-e rusine sa merg la un doctor.

| GlitterGlitter20 explică (pentru OoBunnyoO):

Nici eu nu-l inteleg.

| Sarcasticu a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu am nici o confuzie cu identitatea mea sexuală. Însă ea are o confunzie între TPU și spital. Și în plus, pe acest site mai intră și copii.

Și în al doilea rând sunt probleme de natură medicală care sunt foarte serioase. oh go on

| GlitterGlitter20 explică (pentru Sarcasticu):

Si ce treaba au copiii cu mine? Aceste lucruri sunt discutate in familie. Am cerut un sfat, ei nu ma vindeca pe nimeni, doar primesc incurajari de la ei si sfaturi.
Problemele pe care le am eu nu sunt atat de serioase...deci nu isi au rostul aceste critici.
Daca tot nu vrei sa imi dai un raspuns folositor, de ce te-ai mai deranjat sa dai raspunsurile astea?

| Sarcasticu a răspuns (pentru GlitterGlitter20):

M-am obosit să îți dau un oarecare „răspuns" pentru că:

Deja din câte se vede ai o vârstă; poți să te numești matură.
Dacă problema ta nu este atât de serioasă atunci de ce ți-ai mai bătut capul să pui întrebarea?
Iar la vârsta ta..cu toate că ai zis că îți este rușine ..de mult făceai o vizită ginecologului. Dar cred că, problema care o ai acum nu are nici o treabă cu ginecologul. E mai mult de natură psihologică.

| GlitterGlitter20 explică (pentru Sarcasticu):

Multumesc, sa inteleg ca m-ai facut nebuna...
Uite, intrebarea este pentru fete. In locul meu cred ca si tu procedai la fel. Problema mea este intalnita destul de des la fete, tocmai de aceea am cerut anumite sfaturi. Am vrut sa ma sfatuiesc cu cineva, insa nu cred ca avea rostul sa imi lasi comentariile rautacioase avand in vedere ca nu esti fata si nici nu te descurci in domeniul asta.
Multumesc totusi ca te-ai obosit sa lasi comentariile!

| pizzahut a răspuns:

Nu tuturor le vine regulat! Este posibil sa mostenesti acest lucru de la rudele tale. In general, menstruatia dureaza de la 3 pana la 7 zile. Daca tie iti vine 8 nu cred ca este un lucru asa de grav, atata timp cat mereu iti vine asa. Cat despre dureri, exista fete si femei care simt aceste dureri, si altele care nu.
Nu cred ca ai mari motive pentru care sa te ingrijorezi, dar daca tu consideri ca durerile sunt foarte rele, este posibil sa fii patit intr-adevar ceva. In acest caz, nu trebuie sa-ti fie rusine, multe persoane au probleme de genul acesta, de aceea sunt doctorii. Mai bine esti precauta decat sa te trezesti ca ai vreo problema atunci cand nu mai poti face nimic.

| AndFoc a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic. Sunt multe motive din care se pot produce aceste intarzieri. Poate ca nu esti destul de dezvoltata si ti-au venit prea devreme sau poate ca ai un chist care trebuie tratat. Nimic grav acum, dar mai tarziu ar putea fi. Mergi la medic cu siguranta te va lamuri mai bine. Nu ai de ce sa iti fie rusine, de exemplu si eu aveam aceleasi probleme acum cativa ani, am fost si doar m-a dat cu un gel pe abdomen, a vazut chistul cu un aparat si mi-a dat tratament. big grin