| Copila2016 a întrebat:

Pur si simplu nu mai suport; de cativa ani buni ( 3-4 ) ma tot doare urechea stanga, abia pot sa casc, cand sunt racita si ma scarpin revine iar durerea si tine 1-2 zile daca ating locul, cand merg la piscina si imi bag capul in apa incepe sa ma doara, chiar si cand folosesc betisoare, mai rar ca sa desfund urechea doare rau nu mai suport.

Am fost la doctor acum un an, m-a controlat cu un aparat si a zis ca probabil am otita. Mi-a dat tratament de otita dar tot degeaba... Nu stiu ce am la urechea aia dar la cea dreapta n-am nimic, nu ma doare deloc...

Mi-am pus azi spray de ureche ca era infundata si ma doare si mai rau, mai bine lasam urechea asa, nu mai pot nici sa casc. sad

Help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Credeam că numai cei de pe TPU, incep să dea diagnostice cu presupusul. Dar dacă un ORL-ist, care trebuia să îți dea un diagnostic cert, îți spune "probabil că ai... ", nu știu ce să mai zic, dar nu cred că ai nimerit la cel potrivit.;) Acel "probabil", nu avea ce căuta in context, dacă era vorba de specialitatea lui. Poate doar dacă ai fost la medicul de familie.
Schimbă doctorul! Du-te la o clinică privată, la un alt ORL-ist bun in domeniu și o să primesti tratament serios. Vei scăpa de durere. Poate fi vorba și de otită netratată la timp, dar du-te neapărat și fă-ți o programare rapid, nu mai amâna consultul.

Citește cu atenție acest interviu și nu omite absolut nimic.
http://www.medlife.ro/......ricol.html

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai folosii niciodată bețisoare de ureche, deoarece acele bețișoare nu scot ceara o baga mai adînc în ureche, tu ai rană acolo de aceea te doare, poate ai si dop de ceara, mai mergi la orl si spune le ca numai poti, sa ti dea tratament, numai folosii aiurea tot ce vezi in reclame, sprey de urechi bețisoare de vată, deoarece strici canalul auditiv si ramîi surdă, ca distrugi timpanul. Ce varsta ai? Si cand mergi la mare, sau la ștrand, evită sa i ti intre apă in urechi, foloseste o cască specială sa protejezi urechile ca apa aia rămasă in ureche in contact cu aerul rece produce otita, care greu se vindecă.

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Se poate sa ai timpanul fisurat si din cauza aia se poate sa te doara, parerea me este sa mergi la alt doctor mai bun