| BlueEyes a întrebat:

Am o problema(normal):de cativa ani buni imi cade parul(nu asa 2, 3 fire ci rau de tot crying ), care ar fi cauza? Am parul cret, culoarea lui naturala este saten inchis, dar de vreo 2 ani il vopsesc blond.Asa imi place mie :X.Nu il vopsesc des, o data la 5, 6 luni, in rest folosesc o vopsea fara amoniac pentru radacini.Se ia dupa cateva spalari.Deci,nu e asta cauza.
Folosesc sampon si balsam pentru par cret (recomandate de un salon) si o data pe saptamana o masca de par. Nu mi se pare ca folosesc prea multe chimicale, sunt altele care isi dau pe par si cu spuma si cu fixativ, si cu gel si alte prostii si nu le cade parul cum imi cade mie! Deci, stiti care ar putea fi cauza si ce remedii ar fi impotriva daderii parului? Plus ca nici nu imi creste parul, cred ca 2 cm pe an sad.
Am mai pus o data intrebarea asta, ieri, dar nu a aparut nici acum :W.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverTheLess a răspuns:

Mai, nu stiu ce sa spun. Stiu ca si o prietena de-a mea s-a confruntat cu o problema de genul tau. Ea a fost la medic si medicul i-a prescris un tratament cu un sampon si o crema speciala. Si dupa cateva luni a incetat sa ii mai cada.
Poti face si tu acelasi lucru. O vizita la medic si totul se rezolva.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vopsitul parului, chiar daca e de 2 ori pe an, este o trauma mare pentru firul de par si radacina lui. Nimic nu e natural din ce gasesti in magazinele de cosmetica, nici chiar vopseaua fara amoniac pe care zici ca o folosesti. Traumatizezi parul folosind toate astea, in plus s-ar putea sa ai si o carenta de fier sau vitamine. Fa-ti niste analize, gen hemograma, sideremie, calcemie, magneziu.

| BlueEyes explică:

Deci trebuie sa merg la medic...Pai chiar asta o sa si fac! Multumesc pentru raspunsuri tuturor happy. De vopsit, eu vreau sa ma vopsesc in continuare, iar la masca de par nu pot renunta pentru ca imi face parul frumos si fara ea mi-ar sta aiurea parul sad. Oricum, imi cadea parul si inainte sa incep sa ma vopsesc.Sincer,eu chiar nu imi dau seama cum pot sa mai am atata par(nu e rar deloc), daca strangem tot parul care mi-a cazut cred ca imi faceam vreo trei patru perucihee hee. In fine, multumesc pentru sfaturi, sunteti draguti :*

| zacrazy a răspuns:

Ai pus-o si ieri, intr-adevar. O cauza frecventa a caderii parului poate fi carenta de fier. Mananca alimente bogate in fier sau ia ceva vitamine. Intreaba-ti doctorul de familie.

| ellene a răspuns:

Pai pentru inceput nu te mai vopsi. Tunde-te mai scurt, spala-te o data la 3 zile, nu in fiecare zi. Nu stiu ce efecte au mastile astea pentru par dar eu nu am folosit niciodata si nu imi cade parul. Poate fi si de la ele ca doar au chimicale nu? Dupa ce te speli nu te usca cu feonul... o data la 1 luna, 2 mai taie cate un cm ca sa nu se despice firele. Cam asta zic eu ca ar fi de facut.

| snoopy_1080 a răspuns:

Incearca cu uleiul de ricin, sau du-te la medicul de familie sa-ti dea niste vitamine.

Sper sa-ti rezolvi problema.