| DTralala a întrebat:

sadcrying

Va rog frumos, ajutati-ma! Brigaela si toti doctorii dupa site!sad
Este urgent. Mama mea are hernie de disc de la greutate. A aflat ca are aceasta boala prin ianuarie, iar de pe 4, a inceput regim. Intre timp, s-a dus la doctor care i-a spus ca necesita operatie. Mama nu a spus concret un raspuns si s-a mai documentat. A aflat de la prieteni/colegi si altii ca unii dintre ei si-au facut operatie si inca ii mai doare spatele sau piciorul(Mamei i se lasa durerea pe picior in jos, pana la glezna). A hotarat sa nu se opereze, si sa o duca asa, pe picioare tinand regim in continuare. De atunci pana in prezent a slabit 32 kg(sunt foarte mandra de ea si sunt bucuroasa ca a reusit sa slabeaca). Problema este urmatoarea : pana acum o saptamana, o durea daca facea o zi curat, sau daca mergea la piata si cumpara legume mai grele. Insa, acum o saptama am venit de la tara cu tata, iar de fericire ca mi-am revazut mama dupa o saptamana in care nu eram acasa cu ea, i-am sarit in intampinare si am tras-o. De atunci, o doare foarte, foarte, foarte rau. Pot spune ca ia supozitoare si tot nu a lasat-o durerea. In seara aceasta a fost cel mai greu : pur si simplu nu mai putea sa se dea jos din pat, o durea atat de tare, incat nu stia cum si in ce fel sa se aseze incat sa nu o doara. Acum, a reusit in sfarsit sa adoarma.
A luat si o pastila Ibalgin. Daca nu o lasa durerea pana maine, a spus ca mergem la spital.crying Mi-e foarte frica. Brigaela, se poate sa ramana paralizata sau ceva de genul?straight face

Va rog, si te rog in special Brigaela, raspundeti-mi cat mai repede si cat mai concret.

P. S: Stiu ca e doar vina mea si daca as putea da timpul inapoi, l-as da, dar e imposibil; si va rog, nu ma faceti sa ma simt si mai vinovata decat sunt cryingStiu ca plansul nu are niciun rost si niciun efect, dar lacrimile nu mi se pot opri crying curg incontinuu.

Va multumesc ca mi-ati citit textul!straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, nu este vina ta. Nu tu i-ai provocat hernia de disc, o avea deja si nu era decit o iluzie ca se simte mai bine, era vorba de o amelioarare temporara. Mai devreme sau mai tirziu tot ajungea sa sufere asa de mult cum spui pentru ca nu s-a operat. Daca medicii i-au spus ca operatia este imperios necesara, atunci clar ca trebuia sa se opereze. Daca nu a facut-o atunci, cu atit mai mult trebuie sa se grabeasca acum, din moment ce a ajuns sa nu mai suporte durerile. Cit priveste paralizia, trebuie sa se gindeasca la faptul ca durerea este cauzata de presiunea pe care o exercita asupra nervilor, discul care este deplasat sau fragmentul desprins din disc. Cit mai rapid sa se duca la medic, e singurul sfat pe care il poate primi aici si Brigaela probabil o sa-ti spuna acelasi lucru. Oricum nu ai de ce te teme, Basescu a facut si el operatia asta si acum apare la tv sanatos voias, deci o sa fie bine.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vina ta, este vina celui care a consiliat-o sa refuze interventia chirurgicala. Este adevarat ca dupa operatie poti ramane cu dureri (mici) si ca orice deficit neurologic aparut este ireversibil (amorteli, pareze, lipsa de forta in picior, pierderile involuntare de urina si materii fecale). Dar operatia opreste evolutia bolii. In sensul ca durerile nu se accentueaza si deficitele nu se agraveaza.
Mama ta, sfatuita prost, a ales varianta cea mai nefericita. E adevarat ca slabitul este util si a incetinit evolutia bolii. Dar ea evolueaza si se agraveaza progresiv. Daca refuza tratamentul chirurgical, la un moment dat va ajunge imobilizata la pat. Daca se opereaza, va ramane doar cu sechelele leziunilor de acum si boala nu va mai evolua.
Revin, nu este vina ta, ci a celui care a sfatuit-o sa nu se opereze si, in definitiv, a mamei tale care in loc sa se bazeze pe parerea medicului, s-a documentat (sunt sigura ca de pe internet si de la tanti Frosa de la piata). Alegerea ii apartine, pana la urma medicul nu-ti poate face bine cu forta si nici tu nu ar trebui sa porti povara unei vini care nu-ti apartine.

| OanaG a răspuns:

Mai, tatal meu a avut o lombociatica, tot de la greutati, si daca nu o trata la timp si continua sa faca eforturi putea da in hernie de disc, la el durerea a venit din spate si s-a asat pe piciorul stang, timp de cateva saptamani a facut injectii ketonal si alte prostii doar pentru ameliorare dar nici un rezultat, pana am fost la doctor cu el, i-a dat sa faca injectii Neo-Endusix i-a cedat durerea complet la 3 ore dupa injectie, nu mai mergea in reluare[inainte de injectii mergea ca un schiop], a facut masaje, l-au bagat la unde electromagnetice si a facut si fizioterapii, acum e bine.

Tu nu te panica, iti recomand un doctor foarte bine de la Bucuresti, trateaza hernia fara operatie, uite aici link-ul!

http://www.hernie-de-disc.ro/hernie-de-disc-contact.htm

| luiza a răspuns:

Eu am trcut prin asta! Vina nu este a ta, si nu are rost sa te chinui, ajut-o pe mama ta la lucrurile casnice pentru ca ea sa poata sta cat mai mult in pat, durera va trece cand muschii din jurul discului se vor relaxa. Apoi incearca sa o protejezi pe mama ta de lucrurile grele ale gospodariei, sa nu care sau sa ridice mai mult de 2 kg. Si daca va slabi pana la o greutate cat de cat normala sigur pe viitor nu va mai avea dureri.

| SweetCherry a răspuns:

Buna!
Tata a fost de 2 ori operat la Galati si-a revenit dar tot il mai apuca durerea.In orice caz chiar daca nu o mai doare zii sa mearga la Iasi ca cica acolo is doctori buni si sigur le reuseste operatia.

| Cambria a răspuns:

Buna Summer,
In primul rand nu sunt doctor dar iti pot da niste sfaturi cu privire la hernia de disc. Am fost si eu operata acum 3 ani si jumatate. Ideea este ca daca doctorul a spus ca necesita operatie inseamna ca nu exista o alta cale. Posibil doar anumite tratamente naturiste cum am mai auzit, dar necesita timp si nu stiu mai nimic despre ele.Si eu ca si mama ta am avut dureri foarte mari si am ajuns in situatia sa nu mai pot sa merg. Mi s-au facut si infiltratii in spate, am ajuns sa iau cele mai puternice calmante, am stat si in pat mult. Cand mi s-a facut RMN mi s-a zis clar ca solutia este operatia.( mie mi s-a comunicat ca din cauza unei cazaturi am facut aceasta hernie de disc). Acum trebuie sa intelegi ca nu e vina ta chiar daca ai tras-o putin in seara respectiva.Mama ta avea hernie de disc si cu trecerea timpului se agraveaza.Si eu pana sa ma operez am stat mult cu dureri Cel mai important este sa iti convingi mama sa se opereze. Operatia nu e foarte grea si dupa, perioada de recuperare e relativ mica.Au trecut 3 ani si jumatate de la operatie si imi este bine desi am cam incalcat unele restrictii impuse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau de mama ta, este tot ce pot spune.
Mi-au dat lacrimile si mie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt doctor dar mama a patit la fel.sa faca operatie ca poate paraliza. e inconstienta? mama a fost la operatie in ultimu moment doamne fereste daca nu se ducea si dupa operatie sa nu se ingrase. dureri o sa mai aiba dar decat paralizie mai bine o operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu s-au fisurat vertebrele e bine. Totusi vad ca ti-a raspuns si Brigaela si sint de acord cu ea. Daca i-a fost recomandata initial operatia, ar trebui sa se opereze pentru ca e clar ca starea ei s-a agravat din moment ce are dureri asa de mari ca nu poate sa doarma. Sa mearga cu incredere sa se opereze, pentru ca e o operatie usoara in comparatie cu altele si o sa fie bine. Dupa asta, in scurt timp o sa fie aproape ca noua si o sa poti s-o iei in brate fara frica happy

| DTralala explică:

Ahh...am uitat sa mentionez, @Bro, doctorul i-a spus mamei ca nu este neaparat nevoie dar a zis ca o sa-i fie greu

| DTralala explică:

Deci, vertrebele ei nu s-au fisurat, doar s-au apropiat foarte mult si de-asta doctorul i-a spus ca mai poate sta fara operatie; problema este ca se poate sa o mai doara dupa aceea, iar perioada de recuperare a auzit ca e destul de lunga.

| DenisANO a răspuns:

Sa o pui la ''Futut'' si sa faca 5 copii atunci nu mai e bonavawinking