| anonim_4396 a întrebat:

Care este prețul extracției unei măsele prin chirurgie? Și de ce se optează pentru aceasta cale de extracție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Un molar "aproximativ intreg", se extrage normal, prin procedura pe care o cunosti.

Un molar cu partea superioara (partea care iese din gingie) distrusa in totalitate sau aproape, nu ofera suficient suport pentru prindere, astfel ca medicul trebuie sa despice gingia (mai mult sau mai putin, in functie de gravitate) si abia apoi va avea de ce sa prinda.

Alege un medic bun si nu vei simti nici o diferenta. Am extras 2 radacini in 2010 prin aceasta metoda. A fost destul de insuportabila anestezia, si cred ca a exagerat cu ea, caci vreo 2-3 zile nu mi-am simtit maxilarul, insa apoi a trecut.

Pretul e 1, 5x sau 2x din pretul unei extractii normale de molar, in functie de cabinet (zona, lux, dotari, experienta medic)

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Dacă o extracţie normală e undeva pe la o sută de lei, la un chirurg maxilo-facial mă aştept la dublu cel puţin datorită eventualelor complicaţii existente ce te-au condus la el