| anonim_4396 a întrebat:

Intenționez să îmi pun aparat dentar deoarece am câțiva dinti care nu sunt atât de drepți pe cat ar trebui. Aceasta problema o am doar la arcada superioară. Dacă o sa imi pun aparat dentar pe arcada superioară, trebuie să îmi pun neaparat si pe arcada inferioara pentru a se aranja toată dantura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Aparatul dentar e o problema un pic mai complexa, deoarece nu tine doar de indreptat dintii.

Trebuia aranjata "calcatura" dintilor. Adica cum se potrivesc cei de sus cu cei de jos.

Daca ai dinti strambi sus de exemplu care calca "bine" pe partea de jos, s-ar putea sa fie nevoie de o ajustare si pentru cei de jos, pentru ca in mod evident dupa ce-i indrepti nu se vor mai potrivi.

La fel e si problema de ocluzie. Ocluzia este cum cad maselele in situatia de potrivire comparativ cu caninii de pe parte lor. Poti avea in anumite cazuri ca pe stanga sa musti in interiorul caninilor si pe dreapta in exterior, sau invers. si sa nu poti suprapune niciodata maselele stanga-dreapta perfect.

Ma rog, aici sunt cazuri si cazuri. Cel mai bine vezi dentistul.

| Albu_Georgiana_2000 a răspuns:

Eu am aparat dentar si trebuie sa te duci la un medic dentist special pentru aparat dentar ca sa iti spuna el, acum ori cum depinde si cat ii ai de strambi

| Adrianaaaxxx a răspuns:

Și eu trebuie să îmi pun aparat pe ambele arcade.
Și nu, daca ai dinți strâmbi doar pe arcada superioară doar acolo îți pune