| VladMC a întrebat:

Bună ziua la toți!
Deci,chiar nu am cui mă adresa și o să pun aici o întrebare prostească,care poate pentru unii e fără sens, însă pentru mine e foarte importantă.Așa că aștept seriozitate și înțelegere din partea dumneavoastră.
Am 15 ani, luna asta împlinesc 16. Iubesc foarte mult sportul și mă refer mai mult la ridicare de greutăți și alergat.Am și rezultate destul de bune,sînt mulțumit. Însă iată că am ajuns și la problemă.AM PREA MULT PĂR PE CORP.
Sincer, această problemă mă scoate din minți.Visul meu este cu timpul să îmi fac un corp frumos,cu mușchi,să nu-mi fie rușine de mine, să fiu sigur de mine. Însă părul extrem de mult de pe corp îmi distruge acest vis.Am păr pe mîini,piept,burtă,spinare,pe picioare de sus pînă jos și chiar și pe fund.Da,mi-i rușine de acest lucru, dar asta e.Pe mîini părul crește și pe mușchi și e atît de urît.Pe spate la fel mă deranjează foarte tare.Pe picioare îndeobște am un păr atît de mare..mai mare ca la unii oameni maturi.Deci,dacă la vîrsta asta e așa,ce o să fie mai încolo? Pădure? O să fiu acoperit total de păr?
Așadar,vă rog frumos,chiar vă implor,ajutați-mă cu ceva sfaturi,ce ar trebui să fac,cum să fac ca să nu mai fiu afectat de această problemă. Știu că sînt saloane de epilare definitivă, dar nu am de gînd să mă duc la ele.Nu-i stă bine unui bărbat să fie epilat definitiv.Vreau pur și simplu să nu am așa de mult păr.Să fie mai mic.Dar pe spinare, pe mușchi aș vrea să nu fie deloc.
Aștept răspunsuri serioase și sper ca măcar cineva să mă înțeleagă. Noroc și sănătate vouă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti barbat, toti barbatii au par pe corp, vrei sa scapi de el exista zeci de metode, dar odata ce incepi o sa faci asta toata viata

| Tinna666 a răspuns:

Nu mai trage de firele de par, rupandu-le nu vei obtine decat niste fire mai groase si mai negre.pentru a le subtia trebuie sa le smulgi din radacina. poti incerca epilarea cu ceara, pentru inceput epilarea cu ceara calda, ceara cu rulon, e mult mai usor de folosit. daca nu te descurci singur, poti merge la un salon sa te epilezi si sa vezi exact cum se face si crede-ma, in ziua de azi e ceva normal ca baietii sa se epileze in saloane.pe picioare, dar doar pe picioare poti incerca sa ii iei cu masina de tuns, dar cum am mai spus, firul se va ingrosa.cand vei avea ceva bani, iti poti cumpara un aparat de epilare definitiva.este cel de la Philips care costa in jur de 17 mil dar are impulsuri limitate(nu stiu cate mii) si a aparut acum de la rowenta unul care costa 9 mil si are impulsuri nelimitate(impulsurile ajuta la epilare, cand se termina aparatul nu mai e bun, de aceea e important cate are aparatul, deci cel mai indicat ar fi cel cu nelimitate.de cel de la Philips iti pot spune ca e bun si chiar functioneaza pentru ca il are o veriosoara, de celalalt nu stiu sa iti spun daca e bun sau nu)legat de ceara, durerea e suportabila. daca te hotarasti sa apelezi la ceara, vei gasi ceara cu rulon la un pret de aproximativ 7 lei(o incalzesti la cuptorul cu microunde la temperatura cea mai mica, cam 8-9 min sau iti poti cumpara un aparat de incalzit ceara care costa cam 50 lei) si mai ai nevoie de benzi(ai grija sa iei brnzi simple, nu cu ceara pe ele) care costa cam 8 lei happy daca mai ai intrebari iti raspund cu drag happy

| VladMC explică (pentru Tinna666):

Mulțumesc frumos de răspuns, însă ce să fac cu părul de pe spate și pe mușchi?
Cum scap de el?happy

| Tinna666 a răspuns:

Te epilezi cu ceara, pe spate nu vei putea sa te faci singur, dar te poti duce la salon, si pe muschi te poti face singur.dar cel mai indicat ar fi sa te duci prima data la un salon sa te epilezi in zonele cu problema ca sa te inveti cu durerea si sa si vezi exact cum se procedeaza

| VladMC explică:

Vreau să mai adaug că de ceva timp încoace am un obicei cam prostesc.Trag cu degetele de firele de păr mai mult de pe mîini și picioare și le rup.Fac asta destul de des, uneori chiar trag și rup mai mult de 7, 8 fire.E rău că fac asta? Pe urmă părul nu va crește mai mare?