| dalas02 a întrebat:

Buna ziua tpu.Am facut 2 teste hiv in urma unui contact sexual suspect in urma cu 1 an teste au fost facut la synevo prin metoda ecliala 9 respectiv 11 luni de la contact.Ambele au fost negative.Pot fi considerate concludente rezultatele? Este nevoie sa il fac si in alta parte? Poate fi fals negativ de2 ori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru linistea ta il poti face si in alta parte si incearca si cealalta metoda de laborator (daca exista).Din cate stiu de obicei la testele de laborator se vorbeste de fals pozitiv si nu de fals negativ...acuma na e posibil sa existe si acest termen.
Eu zic sa nu iti faci probleme, dar cum spuneam pentru linistea ta mai fa odata testul.
In proportie de 99% nu ai nimic, de obicei dupa 6 saptamani iese daca este ceva.
Data viitoare casca ochii cu cine te incurci si foloseste totdeauna prezervativul.
Vezi tu in ziua de azi baietii se cred smecheri si sunt cand cu una cand cu alta iar multe fete-la unele chiar nu te astepti sunt prostituate prin straintate si cand vin in tara realizeaza ca vor o relatie serioasa...ele fiind un focar de boli si infectii...nu toate fetele evident dar toate dintre cele care fac centura in europa DA.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezultatele sunt concludente. Synevo face analize foarte bune, după părerea mea cele mai bune (dar e o părere subiectivă). Rezultatul poate fi fals negativ de două ori dar extrem de rar (practic neglijabil)

| alessia5158 a răspuns:

Cele doua testari prin metoda "Eclia" sunt foarte concludente --- nu este nevoie sa repeti testarea! Testul este fals negativ numai in perioada de "fereastra imunologica", adica dupa 2-12 saptamani de la contactul infectant.
Daca testarea a fost negativa in "ECLIA ", va fi negativa si in "ELISA" la un alt laborator --- deci, nu sunt motive sa schimbi metoda si/sau laboratorul.

| mgtow a răspuns:

Ai scapat, dupa 6 luni maxim se detecteaza virusul

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

6 saptamani ai vrut sa zici.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Nu saptamani, luni

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poti sa stai linistit. Nu il ai. In atata vreme cu siguranta ai fii dwzvoltat anticorpi, lucru pe care testele hiv il verifica.

Mai este un tip de test mai atent dar daca doua ti-au dat negativ... stai linistit.

Mai bine data viitoare evita daca ai si cea mai mica suspiciune.

Banuiesc ca nu au foarte fericite aceste luni...