| danutzamika a întrebat:

Bunica mea are probleme cu fierea care e lenesa din tinerete. A mancat amestecat de Paste si de atunci o tot tine in raul dat de bila. Ia colebil si ceai hepatic. Ce ar mai putea sa o ajute? Cand e bine, cand rau. Ba o ia greata, ba diareea, ba ii e bine, ba o ia lesinul. Doctorul de familie a zis sa ia astea dar ea tot nu s-a inzdravenit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Si ce daca? Ia asa cateva zile pana iese din criza, tine regim cateva saptamani si apoi incet, incet revine, cat se poate la vechiul regim de viata... Ce este mai deranjant? Sa iti fie somn un pic sau sa te doara mai rau decat durerile nasterii bila? E chestie de matematica aici... happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ii trebuie si un regim alimentar foarte strict, fara grasimi, fara prajeli, fara excese tinut macar 10 zile. O mai poate ajuta un preparat enzimatic de tip Triferment.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la camera de gardă de ce nu mergi cu ea?
Să învețe să mănânce ori îi place să se chinuiască?
Sănătate!
Pa, pa.

| Veme a răspuns:

Sa ia si metoclopramid tb 3/zi inainte de masa.
Si sa tina regim. Fara grasimi, dar cel mai important, fara ou.

| danutzamika explică (pentru Veme):

De la metroclopramid ii e somn tot timpul

| Veme a răspuns (pentru danutzamika):

Si ce daca? Ia asa cateva zile pana iese din criza, tine regim cateva saptamani si apoi incet, incet revine, cat se poate la vechiul regim de viata... Ce este mai deranjant? Sa iti fie somn un pic sau sa te doara mai rau decat durerile nasterii bila? E chestie de matematica aici... happy

| idx a răspuns:

Bunicii mei au facut cura asta de detoxifiere http://rapcea.ro/......e-la-bila/

Inainte de toate trebuie sa faca o radiografie la ficat! Daca are pietre atunci acestea se vor vedea pe radiografie, altfel bila si ficatul sunt lenese datorita unui fel de "mal" (grasimi necalcifiate) care ingreuneaza cele 2 organe.

Ai mei au facut cura asta de 3 ori si au eliminat pietricele foarte multe si mal, acum se simt mult mai bine, de exemplu nu mai au probleme cu picioarele reci sau probleme cu ficatul sau fierea. Intentionez sa urmez si eu aceasta cura de detoxifiere cu suc de mere, sare amara si ulei extravirgin de masline.

| idx a răspuns:

Bunica ta poate urma o cura de detoxifiere a ficatului si a bilei, cauta pe net "sare amara suc de mere" si al 3 sau 4 rezultat e un link catre un blog rapcea, aici vei gasi intreaga reteta care presupune consumul de suc de mere timp de 6 zile etc.
Inainte de a incepe cura aceasta e bine sa faca o radiografie la ficat si bila.