| boxeru a întrebat:

Cati litri de sange are omul in corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
105 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Cred ca 5-8litri depinde si de varsta cred ca un copil nu poate avea cat un adult.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Aproximativ 5.

| Teo a răspuns:

Intre 3,7 si 5 litri.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cate stiu eu cam 5lwinking

cami
| cami a răspuns:

@DMV, serios? 7-9 kg? uooooaaau. eu ma gandeam ca 2-3 laughing

cami
| cami a răspuns:

8% din greutate

| just4fun_8801 a răspuns:

4-5 litri de sange parca

| filipm2001 a răspuns:

Cam 5-6 litri de sange, si poti trai cam cu 4. Daca pierzi mai mult de 2 litri deodata, esti cam pa.

| BOOBZen a răspuns:

Un adult are vreo 5l,dar boxerule,sper ca nu esti boxer, ca-ti trage celalalt pe ring una de vezi stele verzi, si nu mai ai 5l

| fluturas a răspuns:

Intre 6-8 litri

| BUBULINA a răspuns:

Un adult are aproximativ 5l de sange

| herbalist a răspuns:

Vad ca doar laramaria stie restul doar aberatii

| dorikut a răspuns:

Volumul de sange variaza intre 6 si 8% din masa corpului.

Asadar, un adult cu masa de 80kg va avea intre 4, 8 si 6, 4 de litri de sange.

B-Bye! wave

| anonul a răspuns:

Are 3 litri.

| Alunuca a răspuns:

8% din masa corporala.

| TheCritic a răspuns:

7% din greutatea corporala...deci daca ai 54 kg ar fi cam: 7x54:100=3,78 l

| eu_7950 a răspuns:

80% la 100kg... 80l...
funda?

| ÐanLovesPufuleţii a răspuns:

5Litri-Bărbati
4Litri-Femei

| ioanateo a răspuns:

Eu stiu de pe cartea mea, corpul uman, scrie ca vasele sanguine au cat circumferinta pamantului, iar corpul are cam 7 litri de sange, depinde cate kilograme si varsta avem.De exemplu, daca un copil ar avea 30 kg, el are cam 4 litri de sange, iar daca un adult are vreo 60 sau80 kg, sunt cam 7 litri de sange. sper ca te-am ajutat cu folos. big grin

| RaduLeo a răspuns:

Un om are aproximativ 5 l de sange iar in legatura cu greutatea capului nu are 7-8 kglaughing)rolling on the floor) imposibil... am citit ca are la un om adult 1, 7 kg

| Jenny260198 a răspuns:

Am invatat eu la biologie si femeia are 4 litri, iar barbatul are 5 litri. Sper ca te-am ajutat sa fii sigur ca este binewinking.

| laramaria a răspuns:

Cantitatea de sange din corp reprezinta aproximativ 8% din greutate

| DMV a răspuns:

Intre 5 si 7l. Iar capul (fara gat) cantareste intre 7 si 9 kg.

| mariaale a răspuns:

5-6 l depinde de corp si greutate dar maxima e de 5-6

| al3 a răspuns:

Aproximativ 5.5L

| kate68 a răspuns:

8% din grreutatea corpului! garantat

| ZâmβέŤ a răspuns:

Un om are in medie cam 5 litri de sange.

| Armyanka a răspuns:

5 l.happy [ Te rugam sa verifici enuntul pe care l-ai scris si sa elimini majusculele care nu sunt necesare! Iti reamintim ca majuscula (litera mare), nu se foloseste decat pentru prima litera din propozitie, pentru numele proprii si acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunturile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice si mai putin lizibile, asa ca am aprecia daca ai folosi majuscula numai atunci cand este cazul!

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

●Editeaza] chatterbox

Alte răspunsuri
| Choochotof a răspuns:

Ce bine am invatat zilelel astea deci
cantitatea de sange este 8% din Greutatea corpului tau