| ColdHeart a întrebat:

Ce credeti despre veganism? Suntem intr-adevar mai sanatosi daca renuntam la carne, produse lactate sau din contra, sunt importante pentru noi?
Am facut un mic experiment, timp de 5 zile am incercat acest stil de viata. Eram plina de energie, ma simteam bine atat fizic cat si psihic. Am mancat intr-adevar multe legume, foarte sanatos. Am baut si apa multa, cel putin 2l pe zi. Am renuntat la oua, am inlocuit carnea cu soia, iar laptele de vaca cu lapte de migdale. Imi era foame destul de des, mancam de 3 ori pe zi, plus gustari. Trebuie sa ai mult timp liber pentru acest stil de viata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat si simpla cunoastere a notiunilor invatate in gimnaziu e revelatoare. Omul este omnivor, nu poate fi sanatos decat mancand si carne, lactate, oua. Ele sunt extrem de importante pentru noi si le mancam de cand existam, asa ca numai un prost s-ar putea gandi ca am putea trai bine altfel.
Soia nu este deloc sanatoasa pentru tine, ar trebui sa mananci cat mai putina si numai daca nu iti permiti altceva. Spalatura aia de vase nu este lapte de migdale, rad si curcile cand ii zici asa. Este zeama de migdale, foarte bogata in grasimi si foarte capabila sa iti dea ateroscleroza. daca iti place mult la gust, poti bea o cana pe luna fara riscuri smenificative.
Evident ca erai plina de energie, ai incercat aceasta dieta numai 5 zile. Fac pariu ca nici nu prea ai muncit in acest timp si ai fost si foarte incantata de faptul ca tu vei demonstra, in sfarit, tuuror oamenilor de stiinta din lume ca gresesc. Asta te tine pe adrenalina si endorfine, mintea ta isi spune mereu: daca rezist bine inseamna ca sunt cea mai desteapta, cea mai tare, etc. Dar dupa vreo 2 ani asta se va duce si vei incepe sa suferi de deficit de vitamina B12, de ateroscleroza avansata (pentru varsta ta) si de alte probleme de sanatate. Daca tu asta vrei pentru tine, este ok, dar lasa-i pe altii sa traiasca sanatos, cei mai multi avem inca discernamant si mai si stim ce am invatat la biologie la scoala.

| ColdHeart explică (pentru Brigaela):

Eram doar curioasa. Nu voiam sa dovedesc nimic nimanui. laughing Auzisem ca vegani iau vitamina B12.

| Brigaela a răspuns (pentru ColdHeart):

Pai nu mai bine iti satisfaceai curiozitatea din manualele de biologie din gimnaziu?
Daca iei vitamina B12 (care este din sursa animala), ce rost mai are veganismul?

| ColdHeart explică (pentru Brigaela):

Vitamina B12 se ia si din cereale, ciuperci. In ziua de astazi, exista inlocuitor pentru orice, nu trebuie sa ignoram conceptiile noi.

| Brigaela a răspuns (pentru ColdHeart):

Dar nu suficienta. Sigur ca exista inlocuitor pentru tot, trebuie insa sa nu ignoram ca intotdeauna inlocuitorul este de mai proasta calitate si trebuie evitat daca ai alta solutie. Nu exista nici o conceptie noua stiintifica privind veganismul, exista doar niste smecheri care fraieresc prosti vanzandu-le tot felul de inlocuitori scumpi si nesanatosi pentru produse mai ieftine si mai sanatoase. Toti oamenii de stiinta, in cor, spun ca este complet nesanatos si e doar o farsa. Toti cei care au terminat 8 clase pe merit inteleg de ce.

| ColdHeart explică (pentru Brigaela):

Sau poate traim in minciuna laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

Lactatele sunt bune pentru noi pana la urma? Tot aud pareri impartite, unii zic ca de la o varsta (dupa ce am trecut de faza de crestere) nu mai face bine organismului sa le consumam. Altii zic ca da. Mie iar avand niste probleme cu niste cosuri doctorul dermatolog mi-a spus sa evit cat pot sa consum lactate.

| ColdHeart explică (pentru Adry05):

Ai probleme grave cu cosurile? Eu daca beau multa apa am un ten impecabil. Nici urma de cosuri.

| Adry05 a răspuns (pentru ColdHeart):

Nu grave, am cateva pe ambii obraji de cam un an si jumatate si desi am folosit tot felul de creme nu-mi treeau, se uscau si apareau iar. Acum de cand am fost la al 2-lea dermatolog de mi-a recomandat si sa evit lactatele + tratamentul vad imbunatatiri mari laughing

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

Lactatele sunt bune pentru oamenii sanatosi. Nu cred ca ai auzit vreo alta parere de la un om de stiinta. Daca ai anumite boli, ti se poate recomanda sa eviti lactatele, ca in cazul tau

| Brigaela a răspuns (pentru ColdHeart):

Daca ai discernamant, poti verifica aceste informatii si sa te lamuresti ca nu traiesti in minciuna. Daca nu ai discernamant, vei trai mereu cu teama ca cineva te minte

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

Si cand scap de problema pot reincepe sa consum ca inainte sau trebuie sa le evit mereu pentru a o preveni sa reapara?

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

Nu stiu, fiindca nu mi-ai spus ce problema ai

| ColdHeart explică (pentru Brigaela):

Daca.

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

O forma usoara de acnee pe obraji, eu avand si tenul gras.

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

In mod normal, pentru o forma usoara de acnee nu se recomanda regim fara lactate. E suficient sa excluzi dulciurile si prajelile. Banuiesc ca mai ai un diagnostic, altfel nu am nici o explicatie

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte bun raspuns,dar asta nu e nimic, exista batoane cu proteine dar cu mult zahar sau apa cu zahar., omul credul crede in orice fara dovezii, exista si fanatici si carnivori care urasc fructele, trist

NOname
| NOname a răspuns:

Te invit să vizionezi documentarele de aici, în care vei descoperi răspunsurile la întrebările tale (sper că înțelegi engleza): http://www.tpu.ro/......-platesti/

| ColdHeart explică (pentru NOname):

Chiar azi am auzit de documentarul "What the Health" si eram curioasa in legatura cu el laughing
O sa le vizionez cand am dispozitia necesara.

| NOname a răspuns (pentru ColdHeart):

E bun documentarul; și eu l-am descoperit astăzi.

O să-ți las postul din privat și aici, poate vor fi și alții curioși. :)

Cum am devenit vegană? O, a fost o evoluție treptată. Ca și tine, mi-am pus mai întâi niște întrebări, apoi m-am documentat serios și, vegană deja fiind, nu m-am oprit din informare. Zilnic descopăr câte ceva nou și interesant. Îmi poți urmări o parte din călătorie prin postările de aici (atât întrebări, cât și răspunsuri):

1. http://www.tpu.ro/......es-filmul/

2. http://www.tpu.ro/......a-ce-afla/

3. http://www.tpu.ro/......itatea-si/

4. http://www.tpu.ro/......erinta-in/

5. http://www.tpu.ro/......sa-incerc/

6. http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

7. http://www.tpu.ro/......m-ihcrpcw/

8. http://www.tpu.ro/......-persoana/

9. http://www.tpu.ro/......-copac-de/

10. http://www.tpu.ro/......macar-vag/

11. http://www.tpu.ro/......-the-past/

12. http://www.tpu.ro/......l-buni-ti/

13. http://www.tpu.ro/......te-fiinte/

și cea de astăzi:

14. http://www.tpu.ro/......-platesti/

Bula
| Bula a răspuns:

Recent am venit de la spitalul de ortopedie. O ruda (femeie) apropiata in varsta, "vegana" in tinerete a fost operata cu multiple fracturi osoase, de la o simpla cazatura, dintr-o mica ameteala.
Medicul a spus cauza: osteoporoza agravata.
Spitalul este plin de asemenea cazuri.
Lipsa de calciu din oase se datoreaza evitarii consumului de produse lactate, din tinerete.
Calciul se inmagazioneaza in organism mai ales inaintea varstei de 20-25 ani, iar dupa 40 ani aproape deloc.
Pune-ti intrebarea: batranetea vrei sa-ti traiesti dansand sau in carje si scaun cu rotile?

La femei, se consuma mult din rezerva de calciu din oase, dupa fiecare nastere si dupa menopauza.

| Adry05 a răspuns:

Si carnea are avantajele ei, cat nu abuzezi de ea e ok.
Ouale iar sunt foarte sanatoase si nu mi se pare ok sa le scoti din alimentatie.
Iar veganismul presupune sa renunti la miere, un ingredient tare bun si sanatos.
Oricum, la cum am vazut ca-s o mare parte din vegani, adica extrem de frustrati, ma indeparteaza si mai mult stilul asta de viata. Eu n-as putea, sincer, sunt aproape dependenta de carne laughing
Un an nou fericit!

| ColdHeart explică (pentru Adry05):

E foarte delicioasa mierea.
Nici eu nu as putea. laughing
La multi ani si numai bine! happy

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Un ou = 1 ron, mai nou sunt banii ouale

| Shimozukushiki a răspuns:

Este un efort foarte mare pentru așa ceva și consider că nu merită timpul/efortul/banii. Am încercat și eu între 2-3 săptămâni și mă simțeam slăbit de puteri, simțeaem neeapărat că trebuie să mănânc carne (eram ca leul când vede o căprioară).
Poate pentru alții e bun, dar mie? Nu-mi mai trebuie așa ceva toată viața mea, plus că și eu sunt și un om slab (am cu 10kg mai puțin decât ar trebui să am pentru vârsta și greutatea mea)
Dacă eram un gras cu burtă la vreo-sută și ceva de kg, mai mergea, dar așa nu... începusem să am probleme cu vederea, să am stări de leșin. chestii de genu.
Cu experimentul ăsta, mi-au ieșit prostiile din cap și „am revenit" cu picoarele pe pământ.
Nu zic că nu e bun, dar nu pentru mine.

| ColdHeart explică (pentru Shimozukushiki):

Depinde si foarte mult de ce ai consumat. Poti sa fii vegan si sa mananci nesanatos. Mie imi lipseau ouale si laptele cel mai mult laughing

| Drimmero a răspuns:

Nicaieri nu iti spune ca esti sanatos daca mananci vegan,, omul are nevoie sa guste din toate, nu doar din ceva si sa aiba restrictii.
Totul trebuie facut cu limita si cu cap!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Prostii. Cum trăiești sănătos când iti privezi organismul de proteina animala- aminoacidul complex? Oamenii din totdeauna au mancat carne diferenta dintre carnea de acum 200 de ani si cea de azi o reprezintă hormoni băgați în animale pentru a fii cât mai mari, antibioticele cu, care sunt tratate animalele plus tot felul de alte chimicale (din această cauză este blamata carnea), laptele? Probabil ai citit si tu acel studiu fantoma in care scria ca din contra laptele ne extrage calciul din oase si nu stiu ce si nu stiu cum, ti-o zice un consumator de minim 1l pe zi de lapte ca e sănătos, daca-mi extrage calciul eram legumă de mult tinand cont ca ma si antrenez happy. Cheie, parerea mea este MODERAȚIA. Mănâncă din toate dar, doar cât ii trebuie organismului tau. Apa poti bea liniștită și 3l pe zi, e foarte sănătoasă. Spunea cineva o data "apa e cel mai puternic antibiotic" happy.

| venividivici2017 a răspuns:

Eu am incercat,acum ceva timp,cand m-am apucat de sala sa ma axez pe vegetale,orez,avocado, peste samd.Ce pot sa spun, am pierdut in greutate, cu toate ca nu imi doream, nu aveam acea energie pe care obisnuiam sa o am inainte bine plus ca mai mereu imi era foame.Nici adeptul carnii mancate in cantittati industriale nu sunt dar ca o parere personala, totul ar trebui pus in balanta.Cel mai important este sa iti asculti corpul, nu toti suntem identici, incearca si ai sa vezi ce anume iti face corpul fericit happy