| Bogdann110 a întrebat:

Ce inseamna boala acuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Inseamna o boala care a debutat recent si brusc, intr-o stare de sanatate aparenta si destul de agresiv si e opusul lui cronic, care inseamna o boala care dureaza de peste 3 luni de zile. Sau exista termenul de "acutizare" cand o boala veche/cronica are o perioada in care devine mai agresiva si/sau nu mai raspunde la tratament, aceea e o perioada de acutizare.

| Bogdann110 explică (pentru CuriousStuff):

Dar se poate vindeca, nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bogdann110):

Depinde de boala. Se poate vindeca sau se poate croniciza. Nu stiu exact ce boala ai tu.

| alinadianaaa a răspuns:

Boala acuta-este boala care are o evoluţie rapidă, care apare brusc şi la intensităţi mari.