| devilsfather a întrebat:

Ce poti face sa scapi de crunta boala, scolioza acuta?
Este o boala frecventa la tineri si mai ales la adolescenti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

FILIP GEORGEL - MASAJUL COLOANEI VERTEBRALE SI REFACERE FIZICA
Scolioza - tratamentul acestei boli
Ortopedia este cea care se ocupa in general de problemele aparatului locomotor (In traducere: corectarea diformitatilor la copii) insa aria ei de actiune s-a extins la toate varstele folosindu-se de metode "nesangerande" si chirurgicale. Tinand cont ca in perioada cresterii, o scolioza peste 30 grade se poate agrava cu unu - doua grade pe luna, lucru verificabil prin controalele periodice (la 6 luni), exista pericolul depasirii a 50 de grade si atunci este recomandata interventia chirurgicala. Totusi, in urma experientei de peste 12 ani, pot afirma ca:
1. nici o scolioza care a trecut prin mainile mele nu a mai fost insotita de durere.
2. scoliozele care au trecut de 50 de grade nu au mai recurs la operatie, unele chiar au revenit sub 50 de grade.
3. toate scoliozele, precum si cele care au fost insotite de boli grave asociate si-au marit gradul de mobilitate si volum respirator.
4. toate fetele cu scolioze medii si-au recapatat surasul si increderea in ele, putand sa imbrace lucruri mulate pe corp,
ori sa se plimbe la mare, piscina ori sa faca plaja intinse la soare fara complexe, gibozitatea disparand aproape complet,
trebuind sa evite pozitia "aplecat in fata" unde se mai observa o parte proeminenta ramasa.
5. un caz de scolioza de 110 grade urmarit de peste 7 ani, al unei tinere care era propusa pentru operatie in care parintii nu au
fost de acord, prin metoda pe care o folosesc, am reusit sa-i egalizez umerii, gibozitatea sa i-o alungesc si sa i-o rotunjesc
iar gradul de curbura sa nu avanseze, volumul respirator si celelalte functii vitale au ramas la parametri constanti.
In tot acest timp, afectiunea nu a impiedicat-o sa desfasoare diferite activitati profesionale pentru a-si asigura existenta
Scolioza - curbarea laterala a coloanei vertebrale (rahisul)
Exista trei tipuri de gravitate diversa:
1. atitudinile scoliotice: o curbare la dreapta sau stanga a rahisului, vizibila in pozitia "in picioare" care se
corecteaza cand subiectul se apleaca in fata.
2. Scoliozele antalgice, deosebit de dureroase, insotesc un lumbago, o hernie de disc. In principiu, ele se corecteaza
cand se trateaza cauza lor, dar ele pot persista, dar se pot transforma in scolioze adevarate, cu rotatia corpurilor vertebrale.
3. scoliozele adevarate (structurale sau osoase) se caracterizeaza prin persistenta curburilor, a rotatiei vertebrelor si a
deformarilor vertebrale si costale la aplecarea in fata a coloanei vertebrale, in pozitia "culcat", "in picioare" sau
"la suspendare".

Scolioza idiopatica - cauza nu a fost elucidata in 85-90% din cazuri

Tratamentul consta intr-un masaj bazat pe elongatii, torsionari dupa tehnici orientale, imbinate cu tehnici rusesti ale nevazatorilor si imbunatatit prin metode ale specialistilor americani la care am adugat si eu cateva tehnici. Durerea se reduce, chiar dispare in cateva zile, marindu-se mobilitatea. Dupa cateva saptamani, sau o luna de tratament intensiv, se observa cu ochiul liber reducerea gibozitatii, alungirea ei spre disparitie. Pe radiografie, de cele mai multe ori nu se poate observa ameliorarea curburii coloanei vertebrale, dar se poate constata chiar prin masurare, reducerea gibozitatii, prin modificarea pozitiei coastelor si a cutiei toracice. Atrofia musculara si hiperlaxitatea ligamentara fac mai dificila recuperarea, insa, gimnastica medicala, inotul si alte metode fizice pot aduce un ajutor benefic.

Nu pot sa nu multumesc pentru increderea si incurajarea in activitatea mea de catre prof. dr. Dinu Antonescu (spitalul Foisor), dr. Marius Filip (spitalul Universitar), dr. Cretu (spitalul de urgenta Floreasca), dr. Costan precum si de atentia in discutiile purtate cu dr. Neagoe Petre (spitalul Budimex) si dr. Marius Niculescu (spitalul Colentina).

"Orice coloana defectuoasa creaza probleme organice" spunea Hipocrat
am dat copy-paste asa ca...
PS:se pare ca e nasol de tot ( INSANATOSIRE GRABNICA

3 răspunsuri:
| RamonaMn a răspuns:

Mie mi s`a depistat si am recurs la corset ortopedic si kinetoterapie [se spune ca si inotul este folositor]. Si mi s`a spus ca va trebui sa fac aceste lucruri pana implinesc 18 ani si osificarea se apropie de sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu nu stiu daca vei scapa de ea, dar poti sa o ameliorezi.Masajul reflexogen iti va fi de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Sunt Simona si am aceeasi intrebare ca a ta? Ai primit vreun raspuns? ai facut ceva in aceasta privinta?
Te rog raspunde mi!:*