| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma mai trezesc dimineata cu acel gust groaznic in gura? Ma spal pe dinti de 3 ori pe zi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Un control la dentist... cariile dau un miros urat in gura, iar apoi vezi sa nu ai cumva Jardia si asta are acelasi efect. Mirosul neplacut al gurii mai poate trada o rinita sau sinuzita cronica, amigdalita, o intamatie a faringelui, digestie deficitara, deficit de vitamina C, boala de sistem - diabet (miroase a acetona), uremie - sau o problema gastrointestinala.
Cu alte cuvinte fuguta la doctor si vezi ce si cum (asta daca nu cumva fumezi si bei alcol pentru ca atunci e simplu renunta la aceste vicii)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Stomatolog de urgenta. Cea mai mica carie poate da halena.
2. daca stomatologul zice ca nu ai absolut nici o suferinta, mergi la un gastroenterolog, poate fi o problema digestiva (gastrita, ulcer).

tundenana
| tundenana a răspuns:

Degeaba te speli pe dinti de 3 ori pe zi daca nu iti tratezi cariile... cariile pot fi oriunde... intre dinti de ex si tu nu vezi, sau poate ai paradontoza, sau ai tartru depus pe dinti... astea toate pot produce halena (respiratie urat mirositoare, ) respectiv gustul acela in gura... eventual cand faci periajul dintilor sa ii dai atentie si limbii... trebuie folosit periuta speciala care are pe celalalt capat un dispozitiv de curatat limba ...folosesti ata dentara? e ffff important pentru resturile alimentare dintre dinti, nu tot timpul ies cu periuta si atunci ele fermenteaza si dau un gust neplacut si miros neplacut, in plus favorizeza aparitia cariilor, daca toate acestea ies din calcul si tot ai gustul acela in gura... atunci mergi mai departe la un internist... poate ai o problema la stomac, la gura stomacului, multe cauze mai pot fi... de aceea sfatul meu ar fi sa incepi cu revizia la stomatolog si apoi daca problema persista mergi la medicul de familie sa iti recomande un internist sau ce specialist este nevoie... multa sanatate...

| psiholoaga a răspuns:

Ai putea avea o afectiune a mucoasei bucoale si, chiar daca te speli regulat pe dinti, bacteriile sa traiasca bine mersi si peste noapte. Mergi la dentist.

prfml
| prfml a răspuns:

Urmatoarele au o influenta pozita : portocalele, ceaiul verde si patrunjelul in stare cruda.