| prince a întrebat:

Ce tratamente folositi pentru onicomicoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sate vindeci de onicomicoz, tratamentul oral nu este niciodata suficient. La el, se adauga o solutie cheratinolitica (preparata la farmacie) care sa inmoaie unghia, urmata de aplicarea unui unguent antimicotic pe patul unghial.
Antimicoticele orale (de tip Orungal) trebuie luate 10 zile pe luna, 3 luni consecutiv (cu verificarea valorilor enzimeor hepatice TGP si TGO dupa fiecare episod), iar tratamentul cu ungent trebuie urmat continuu cele 3 luni. In aceste luni trebuie sa folosesi numai ciorapi de bumbac alb pe care sa-i schimbi la interval de 6-8 ore (trebuie purtati si noaptea) si sa-i fierbi dupa fiecare utilizare. Cadatrebuie spalata abundent cu Domestos concentrat dupa fiecare utilizare. Pantofii trebuie sa fie de piele 100% (fata si captuseala) si trebuie tratati dupa fiecare purtare cu Scholl - spray pentru pantofi. Atentie! inainte de inceperea tratametulu cu Orungal trebuie sa-ti faci analize de ficat si sa te asiguri ca nu ai vreo suferinta hepatica, fiindca orungalul este foarte toxic pentru ficat.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mai bun medicament este Orungal, capsule.
Tratamentul este urmat în tocmai cu schema din interiorul cutiei.
Se eliberează pe bază de prescripție medicală.
Sănătate și unghii frumoase.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Orungalul se administrează 7 zile nu 10 zile, se face pauză 21 de zile.
Pentru micoza unghiilor de la mâini, tratamentul este de 2 luni, iar pentru unghiile de la picioare este de 3 luni.
Ciuperca trebuie distrusă din rădăcina unghială, din interior.
Unguentele, cremele care se aplică pe unghie, sunt frecții la un picior de lemn și o cheltuială de bani, că așa vor unii doctori.
Întotdeauna tratamentele interne dau rezultate, nu cele locale.
Consultă un specialist, nu unul ieșit de pe băncile facultății că habar nu are.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau, eu iti recomand un tratament care l-am incercat si la mine a mers:in prima zi aplici pe toate unghiile(de la picioare sau maini)un antiseptic-de expl.violet de gentiana si lasi asa toata ziua, apoi timp de o saptamana, de cateva ori pe zi se tin unghiile in cafea(facuta foarte concentrata), se lasa sa se usuce de la sine si cam atat

| prince explică:

Am auzit de gelul nonyx. este special pentru unghii. stie cineva ceva de el? e american si se gaseste si la noi, de ceva vreme. ma puteti ajuta?