| alinush17 a întrebat:

Cum as putea sa imi elimin punctele negre cu ajutorul unor creme sau ceva, am tenul gras si cum as outea sa mai scap de excesul de sebum? Fundaa :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o mască pe bază de acid salicilic, un tonic.
Pentru punctele negre, după o baie de aburi prezezi zonele afectate cu vârful degetelor, apoi cu o compresă sterilă pe care ai pus ceai rece de mușețel aplici pentru închiderea porilor.
În fiecare seară te demachezi chiar dacă peste zi nu te-ai machiat.
Pa, pa.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Sunt "n" creme la farmacii pentru probleme de genul, care chipurile "ajuta".
Unele isi pot face cunoscuta prezenta, marea majoritate nu.
Poti consulta un medic dermatolog si el iti va da un tratament corespunzator.

Sanatate!

| B3bytzaa a răspuns:

Eu pentru puncte negre folosesc o masca care este recomandata si in cazul tenului gras.Folosesc tarate de grau si ceai de musetel.Mai intai fierb ceaiul pana da in clocot apoi iti pui fata astfel incat aburii sa iti intre in pielii pana ti se deschid porii ( de obicei stau 5-10 minute) apoi te freci pe fata cu tarata de greu inmuiata in apa si la final te speli usor cu apa calduta.Este o masca de exfoliere, este f buna pentru puncte negre cat si pentru ten gras.Eu am folosit-o de doua ori pana acum si da rezultate!

| MadaxElena a răspuns:

Pentru excesul de sebum recomand solutia ClearSkin.gasesti produsul in catalogul avon.