| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa am si eu tenul colorat?
Eu sunt alb ca laptele. Eu nu stau prea mult pe afara, stau la mine in camera 24 de ore din 24, nici la scoala nu ma prea duc, lipsesc in medie 18-20 saptamani din toatalul de 35. Cam vreo 12-13 ani din cei 18 ani pe care ii am acum i-am petrecut mai mult prin casa.
Tot vad pe strada oameni cu tenul colorat(negru, gri, maro, portocaliu) si imi doresc si eu sa-l am asa. Mentionez ca cand eram prin gradinita si scoala primara eram si eu destul de bronzat.
Daca ies mult pe afara sunt sanse sa fiu si eu mai maroniu/negru?

30 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Iesi mai mult afara, dar la inceput foloseste crème de plaja sau creste treptat expunerea la soare.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Cum să nu ieși din casă? surprise
Iar la școală de ce nu te duci? Poți sa ramai repetent din cauza absentelor.

| anonim_4396 explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Profii mei sunt de treaba, nu ma lasa ei repetent.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te baza pe asta!

| anonim_4396 explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Ma voi duce dupa vacanta si nu mai lipsesc, am lipsit deja destul, abia de am fost 3-4 zile de cand a inceput semestrul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PS: Nu vreau sa ma dau cu creme sau sa ma duc la solar, eu vreau sa fie natural.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai putut rezista atata timp in casa? surprise
Nu ai chiar niciun fel de hobby care sa interactioneze cu exteriorul casei?
*Inafara de dus gunoiul*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ioaaaai, pana in 2003 nu aveam cablu, abia atnvi ne-am bagat, de atunci nu am mai prea iesit asa mult pe afara, toata ziua eram pe minimax, discovery, hbo, animal planet si posturile de stiri, dar mai ieseam din casa vreo 5-6 ore/zi. In 2007 ne-am bagat cablu de Digi si am avut pentru prima oara Jetix si eram absolut obsedat de canalul ala, toata ziua eram pe Jetix, nu m-am lasat pana nu am vazut fiecare episod din setialele de acolo, in 2008 am inceput sa prind si Cartoon Network si povestea a fost cam aceiasi. Din 2006 ne-am mutat intr-o zona cu copii mai diferiti fata de vechii mei prieteni si nu imi placea nici unul din ei, ii consideram execrabili, nu erau genul de persoane cu care eram obisnuit sa stau, iar ca sa ajung la vechii mei prieteni trebuia sa strabat kilometrii intregi, asa ca m-am refugiat in tv.
In 2008 ne-am bagat si net si am ajuns sa stau toata ziua pe wikipedia, pe atunci foloseam net-ul sa citesc diverse chestii, aveam un mare apetit pentru citit pe atunci, eram absolut fascinat de site-ul ala.
Sa nu inteleaga ca stateam toata ziua la tv si pc, doamne fereste nu, stateam jumate din zi la tv si pc iar cealalta jumatate de zi mi-o petreceam cu imaginatia mea, aveam o iaginatie absolut uimitoare pe atunci, chiar imi scapa de sub control deseori, aveam o intreaga lume a mea.
Nu stateam toata ziua prin casa, ieseam 3-4 ore si pe afara dar la mine in curte e umbra rau.
In perioada 2010-2012 am inceput sa imi fac prieteni din nou si eram mai tot timpul pe afara dar am renuntat la la inceputul lui 2012 pentru ca eu m-am schimbat, pur si simplu nu mai rezonam cu grupul, a inceput sa fiu din nou pasionat de citit si imaginatie. Ei erau adevarati delicventi, lumea se uita la noi ca la niste infractori violenti fara pic de sentimente, in 2010-2012 imi placea pe acolo, ma simteam in sfarsit acceptat, gasisem si eu in sfarsit oameni la fel de ciudati si energici ca mine. Pe la sfarsitul lui 2012, m-am schimbat brusc, imi era scarba sa mai stau cu ei si am rupt legatura cu ei, eu voiam sa imi dedic tot timpul studiului.
Dar chiar daca stateam mult in casa si curte eeram mai tot timpul in miscare, dansam cantam, ma plimbam, ma invarteam, fugeam, saream, faceam sport, ce sa mai eram o adevarata explozie de energie.
Din iulie 2012 si pana in prezent nu am mai iesit din camera mea prea des, am intrat in depresie din cauza problemelor de acasa. Din iulie 2012 pur si simplu nu mai traiesc, nu ma misc, nu vorbesc, erau zile cand nici nu dormeam, mi-a disparut cheful de a mai face ceva. Sunt intr-o stare profunda de depresie si anxietate sociala de atunci. Chiar am probleme mari care imi chinuie fiecare secunda din viata, dar cred si sper ca acele probleme vor fi rezolvate curand.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fii atent cum faci.
De maine iti promiti singur ca nu ai sa mai fi asa.
Zici " pana acum am fost prooost, acum...nu mai sunt".
Tragi aer in piep si expiri.

Nici eu nu sunt genul de persoana cu o droaie de prieteni.
Eu nici macar nu am prieteni in clasa.
Am o singura prietena buna si vorbesc cu ea mai mult in week-end ( de, nu ne permite programul) + ce mi-am mai facut de pe TPU.

Ai sa-ti promiti singur si ai sa te chinui sa stai cel putin 2-3h afara,chiar si cand ploua.
Iesi afara si te uiti la ploaie.
Doar daca va fi cutremur,se va crapa pamantul,vor fi tornade care iti vor lua casa, soarele se va prabusi, stelele vor cadea si creioanele colorate vor prinde viata vei putea sta in casa.
Te chinui singur pana te obisnuiesti.
Iti iei, frumusel, castile si telefonul\mp3-ul si incepi sa te plimbi.
Apoi, nu stiu, te gandesti la fata potrivita pentru tine,la filmul pe care l-ai vazut aseara, la stele cazatoare, la nemurirea sufletului, la masina cu pedale a lui Fred Flinstone, nu stiu... La ce vrei tu.
Sau te apuci de un hobby : sa pictezi, sa colectionezi piese ruginite, sa canti etc.

Eu de fel sunt o persoana mai "aeriana", mi-am "creat" propia lume si mi-e tare bine acolo.
Cu toate ca sunt critica de muzica pe care o ascult si caracterul pe care il am.
Nu sunt genul de om care sa accepte ce nu-i convine.

Hmm...Chiar azi, o specie de om din clasa mea a dat drumul la manele.
I-am spus sa inchida, la care imi spune :
" Si daca nu vreau?"
Eh, pe banca aveam carti,caiete, penar(ale mele + ale colegului), m-am ridicat si tot ce am prins in mana am aruncat in el si strigam
"Inchide, inchide, inchide."
L-a oprit pana la urma. Pe urma au intrat alti rockeri si caracterul ala ( nestiind ce fel de oameni sunt) a dat drumul la manele.
In secunda 2 era inconjurat de unul cu scaunul, altul cu buretele si inca 3 care erau pusi pe scandal.
De voie, de nevoie a inchis dracia aia si i-am luat telefonul.
* I l-am dat la sfarsitul orelor *

Nu stiu de ce ti-am spus toate astea...dar ai tot viitorul in fata.
O sa ajungi la o varsta si o sa-ti dai seama cate ai ratat.
E pacat...

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Draguta povestealaughing

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Ce poveste? yawn

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu specia de omlaughing

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Asta e a doua specie de om care a pus manele in clasa.
Or mai fi fost si altii, dar nu i-am prins eu laughing Uneori imi ies din fire.
Oricum, tot dai de dracu daca nu faci ca noi. Avem antipatia fata de manele in sange.
A, da. Cu ei ma inteleg thinking

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,nici eu nu voi intelege iubirea pentru Salamlaughing
In schimb rock.ul si rapp.ul sunt sfinte❤

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Uite raspuns:
" Fratee, aste e muzica buna. Uite cea mai noua instrumentala(sau solo, nu mai tin minte). Nu muzica aia dan(nu din) care nu intelegi nimic si aa, aa, aa *dadea din cap *."
Si reactia mea :
" Inchide in gatu' ma-tii aia ca-ti dau foc.
Fiecare danseaza cu ce gandeste. Rockerii dau din cap, manelistii din ***."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pana in iulie 2012 am fost fericit chiar daca nu prea ieseam din casa. Cum am zis eram destul de activ, faceam sport, citeam, dansam, cantam, ma uitam la documentare/desene/stiri/filme, compuneam muzica, stateam cu imaginatia mea. Pe atunci nu eram fericit eram superfericit,

Abia in iulie 2012 am constatat cu adevarat ce-i tristetea, atunci am intrat in depresie. A aparut o persoana la noi in casa care ma batjocureste 24/24, de fiecare data cand ma vede nu se abtine sa ma terorizeze, ii place cand sufar. De atunci nu mai ies din camera pentru ca ma tem de batjocura, nu fac galagie ca sa stea departe de camera mea, nu vorbesc tare pentru ca asculta pe la usi/geamuri si nici nu ma misc pentru ca intra la suspiciuni cand fac miscari tari. De cand a aparut acela efectic nu mai traiesc, fiecare secunda de viata e un chin. Cu prietenii nu ies pentru ca de cand a aparut pe la noi nu mai primesc bani deloc. Dar acea persoana va fi alungata completa
de la mine din casa luna asta sau cea viitoare. Dupa ce va pleca ala voi incepe sa traiesc din nou.
Dar pana in iulie 2012 eram foarte fericit chiar daca eram singur, aveam multe hobby-uri care ma tineau ocupat.
Nu trebuia sa imi scrii atata, eu stiu cei mai bine pentru mine, fac ce vreau cu viata mea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Dupa ce va pleca ala voi incepe sa traiesc din nou."- Tata vitreg, fratele sau iubitul surorii? In fine, nu conteaza. Am inteles ca te deranjeaza. Esti intr-un continuu stress.

"Nu trebuia sa imi scrii atata, eu stiu cei mai bine pentru mine, fac ce vreau cu viata mea." - Ti-am dat o idee.

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare astarolling on the floorrolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La inceput a fost iubitul mamei dar acum e mai mult un fel de chirias, il tinem doar pana ne da toti banii pe care ni-i datoreaza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mersi oricum ca te-ai stersat sa scrii atat.
Dupa ce pleaca ma voi reapuca de hobby-urile vechi(sa imi dezlantui imaginatia, citit, sport, vizionat filme, compus muzica, plimbari, etc.)
Nu stiu de ce dar de cand cu depresia de fiecare data cand ma concentrez pe ceva am dureri de cap, ameteli, intr-o vreme imi curgeau si lacrimi.
Nu iti fa o parere gresita despre mine, eu eram un om agresiv, bataus care se lua in gura cu toti grei scoli, in perioada 2010-2012 cand stateam cu grupul ala de mizerabili, cu toti din grupul ala eram temuti prin scoala, cand te luai de unul iti sareau toti restul in cap, dar situatia asta chiar a fost imposibila, am fost depasit. Depresia asta m-a distrus rau. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si asta inseamna ca trebuie sa stai pe muteste?
Daca te intreaba ce faci acolo, ii spui ca stergi praful sau "nimic".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O sa-ti treaca. Si atunci ai sa pretuiesti mai mult viata.
Stiu ce spun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, o sa ma apuc serios sa imi reconstruiesc viata. happy
Pacat ca un inamic tot mai imi ramane: timpul sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

18 spui ca ai?
Esti in floare varstei. Nu iti este timpul inamic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La anul am bac-ul si va trebui sa ma pun serios pe invatat => Nu prea imi ramane mult timp sa ma mai si destind un pic. sad
Macar la facultate o sa am destul timp liber, eu vreau s-o fac la frecventa redusa. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti va ramane timp.
Depinde la ce profil esti.
Daca esti la mate-info sau la sn ar trebui sa-ti bati capul cu partea teoretica, cea logica ( la partea de mate si chimie ) nici nu trebuie sa te zbati mult.

| Kyılε a răspuns:

De ce nu iesi cu prietenii si preferi sa stai inchis in casa ca un sobolan intr-o cusca?

| anonim_4396 explică (pentru Kyılε):

Citese-mi comentariile lasate lui Depress! Dar citeste-le bine ca sa nu trebuie sa repet ceeea ce am zis deja.

| Ralucaa69 a răspuns:

Doar expunerea la soare te poate face mai bronzat.

| tania2003 a răspuns:

Trebuie sa iesi mai mult pe-afara. Daca mananci multi morcovi tenul tau se va colora